Přejít na hlavní obsah
European Anti-Fraud Office
Ohlášení podvodu
Tisková zpráva10. září 2020Evropský úřad pro boj proti podvodůmOdhadovaná doba čtení: 7 min

OLAF v roce 2019: vyšetřování potírá podvody napříč hranicemi a odvětvími

10/09/2020

TISKOVÁ ZPRÁVA č. 25/2020

PDF version (377.6 KB)

V roce 2019 uplynulo dvacet let od zřízení Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Jak vyplývá z jeho zprávy za rok 2019, úřad usilovně pracoval, aby vyšetřil a potíral stále propracovanější přeshraniční podvody v oblasti humanitární pomoci, životního prostředí, zemědělských fondů a fondů pro regionální rozvoj. Ať už se jedná o odhalování korupce nebo znemožnění pašování a padělání výrobků, OLAF výrazně přispěl k ochraně rozpočtu EU a evropských občanů v mnoha oblastech.

„Odhalovat, chránit, vyšetřovat: OLAF již dvacet let poskytuje EU své jedinečné odborné znalosti, zajišťuje, aby byly peníze daňových poplatníků řádně vynakládány, a bojuje proti podvodům, korupci, pašování a padělání. Držíme krok s novými směry  v oblasti podvodů, jejichž cílem je využívat finanční prostředky, které Evropa poskytuje k dosažení svých priorit, a přizpůsobujeme se jejich neustále se měnícím vzorcům. Úspěch OLAFu je pro Evropu klíčovým přínosem, neboť pozornost pachatelů podvodů se nyní upírá na rozpočet vyčleněný na období 2021–2027 ve výši 1,8 bilionu euro, který je určen na zotavení Evropy z následků pandemie COVID-19. V posledních několika letech pozorujeme rostoucí tendence, pokud jde o podvody v souvislosti s finančními prostředky EU na projekty v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje. Hlavní kapitola naší výroční zprávy popisuje rostoucí práci úřadu právě v boji proti podvodům v oblasti životního prostředí. Je to obzvláště aktuální, neboť klíčovou součástí úsilí EU o oživení je Zelená dohoda,“ uvedl generální ředitel úřadu Ville Itälä.

Výsledky vyšetřování OLAFu v roce 2019 v číslech:

•    OLAF úspěšně uzavřel 181 vyšetřování a vydal příslušným vnitrostátním orgánům a orgánům EU 254 doporučení.
•    OLAF doporučil, aby se do rozpočtu EU vrátily prostředky ve výši 485 milionů euro.
•    OLAF zahájil 223 nových vyšetřování.

Tendence v oblasti vyšetřování podvodů:

Zpráva uvádí hlavní směry podvodů, které se v roce 2019 objevily nebo pokračovaly:

•    tajné dohody a manipulování zadávacích řízení,
•    přeshraniční podvody, které ztěžují odhalení,
•    časté podvody zaměřující se na projekty ve třetích zemích,
•    pokračující podvody, které cílí na finanční prostředky na výzkum,
•    pašování a padělání za pomoci složitých přeshraničních sítí.

Složité přeshraniční podvody

Dnes zveřejněná zpráva ukazuje širokou škálu podvodů, které OLAF v rámci svých vyšetřování v roce 2019 odhalil. Úřad například doporučil získat zpět 3,3 milionu euro  poté, co úspěšně odhalil důmyslný pokus narušit zadávací a nabídkové řízení na nákup pletacích strojů z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Pořizovatelé a dodavatelé v rámci čtyř různých projektů financovaných Unií se tajně domluvili, že budou prodávat a nakupovat stroje za nadhodnocenou cenu a odsávat prostředky z fondů EU, které následně vyperou. V roce 2019 OLAF rovněž uzavřel vyšetřování, v jehož rámci vydal doporučení získat zpět prostředky ve výši téměř 1,5 milionu euro, které měly sloužit jako naléhavá pomoc civilnímu obyvatelstvu zasaženému konfliktem v Sýrii, avšak místo toho končily skrze sofistikovaný systém podvodů v kapsách bývalých zaměstnanců nevládní organizace.

Podvody poškozující životní prostředí

Vzhledem k tomu, že udržitelný rozvoj, boj proti změně klimatu a ochrana životního prostředí jsou klíčovými prioritami Evropské unie, jsou podvodníci připraveni využít jakékoli příležitosti. Vyšetřování úřadu se stále více zaměřuje na podvody týkající se projektů v oblasti životního prostředí nebo projektů s dopadem na ně. V rámci tzv. aféry „Dieselgate“ OLAF například odhalil, jak byly prostředky EU určené na výzkum ke snížení emisí z vozidel místo toho použity k vyvinutí motoru vybaveného nechvalně známým odpojovacím zařízením, aby bylo možno obejít předpisy EU o emisích. V průběhu celého roku 2019 vyšetřoval OLAF případy obchodu s ohroženými druhy a nezákonné těžby dřeva, mj. i z chráněných lesů, a jeho dovozu do EU. Úřad odhalil mezinárodní systémy obchodu s nezákonnou bionaftou, podvody s prostředky určenými na detekci lesních požárů a několik případů týkajících se hospodaření s vodou a nakládání s odpady. V jednom případě uzavřeném v roce 2019, byly za účelem získání finančních prostředků EU falšovány údaje o šetrnosti k životnímu prostředí.

Pašování tabáku

V loňském roce pomohl OLAF vnitrostátním orgánům zabavit více než 251,4 milionu pašovaných cigaret. V roce 2019 úřad rovněž uzavřel několik vyšetřování podezřelých zásilek tabáku do vodních dýmek, které vstoupily na území členského státu EU. Související ztráta příjmů se odhadovala přibližně na 14 milionů euro. Pašování tabáku do vodních dýmek se tak pro pašeráky stává velmi lukrativním obchodem. 

Spolupráce s partnery, zlepšování nástrojů k boji proti podvodům

OLAF nadále investuje do spolupráce s vnitrostátními orgány členských států EU i mezinárodními partnery. Operace založená na zpravodajské činnosti úřadu za podpory španělských celních orgánů a ve spolupráci s kolumbijskými a mexickými orgány vedla k zabavení 400 tun padělaných šamponů pocházejících z Číny, což je množství, které by zaplnilo několik plaveckých bazénů. OLAF se v tomto duchu v průběhu roku 2019 podílel na řadě nových správních ujednání s mezinárodními orgány a vnitrostátními orgány zemí EU i třetích zemí. Bylo podepsáno správní ujednání s Evropským účetním dvorem. Pro OLAF zůstalo i nadále klíčovým úkolem předcházet podvodům. Úřad hraje v prevenci podvodů stále hlavní roli, neboť se snaží zajistit, aby byl nový rozpočet EU chráněn před podvodníky. V dubnu 2019 OLAF významně přispěl k přijetí nové strategie Komise proti podvodům.

Úplné znění zprávy najdete zde.

Úkoly, mandát a pravomoci OLAFu:
Úkolem úřadu je odhalovat podvody s finančními prostředky EU, vyšetřovat je a bránit jim.

Tento svůj úkol plní OLAF tím, že:
•    provádí nezávislá vyšetřování podvodů a korupce v souvislosti s finančními prostředky EU, aby se zajistilo, že všechny peníze daňových poplatníků EU skutečně plynou do projektů, které vytvářejí pracovní místa a přispívají k růstu v Evropě,
•    přispívá k posilování důvěry občanů v orgány EU, neboť vyšetřuje závažná pochybení zaměstnanců EU a členů orgánů EU,
•    vytváří účinnou unijní politiku boje proti podvodům.

V rámci své nezávislé vyšetřovací působnosti může OLAF vyšetřovat záležitosti týkající se podvodů, korupce a jiných protiprávních činů, které poškozují finanční zájmy EU, v souvislosti:
•    s veškerými výdaji EU: hlavními kategoriemi výdajů jsou strukturální fondy, fondy zemědělské politiky a rozvoje venkova, přímé výdaje a vnější pomoc
•    s některými oblastmi příjmů EU, zejména v případě cel,
•    s podezřeními na závažné pochybení ze strany zaměstnanců EU a členů orgánů EU.


Další informace: 

Jana CAPPELLO
mluvčí
Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) 
Telefon: +32(0)2 29-85549
Email: olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu) 
http://ec.europa.eu/anti-fraud
Twitter: @OLAFPress

Chris JONES
zástupce mluvčí 
Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF)
Telefon: +32(0)2 29-91606
Email: olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu)
http://ec.europa.eu/anti-fraud
Twitter: @OLAFPress

Podrobnosti

Datum zveřejnění
10. září 2020
Autor /Autorka
Evropský úřad pro boj proti podvodům
News type
  • OLAF press release