Preskoči na glavno vsebino
European Anti-Fraud Office
Prijava goljufije
Sporočilo za javnost10. september 2020Evropski urad za boj proti goljufijamPredviden čas branja: 5 min

OLAF v letu 2019: preiskave preprečujejo čezmejne in medsektorske goljufije

10/09/2020

PRESS RELEASE No 25/2020

PDF version (370.97 KB)

Leto 2019 je zaznamovalo 20. obletnico ustanovitve Evropskega urada za boj proti goljufijam (OLAF). Kot je razvidno iz poročila OLAF za leto 2019, si Urad močno prizadeva za preiskovanje in zaustavitev vse bolj zapletenih čezmejnih shem goljufij, ki vplivajo na humanitarno pomoč, okolje, kmetijske sklade in sklade za regionalni razvoj. Z dejavnostmi, kot so odkrivanje korupcije ter ustavitve tihotapljenja in ponarejanja izdelkov, je OLAF na številnih področjih bistveno prispeval k zaščiti proračuna EU ter evropskih državljank in državljanov na številnih področjih.

„Odkrivanje, varovanje in preiskovanje: OLAF že 20 let svoje edinstveno strokovno znanje uporablja v korist EU in tako zagotavlja ustrezno porabo denarja davkoplačevalcev ter se bori proti goljufijam, korupciji, tihotapljenju in ponarejanju. Ves čas sledimo trendom goljufij in se prilagajamo spreminjajočim se vzorcem, s katerimi goljufi poskušajo izkoristiti sredstva, ki jih Evropa daje na voljo za uresničevanje svojih prednostnih nalog. Uspeh urada OLAF je za Evropo bistvenega pomena, saj se goljufi vedno bolj zanimajo za proračun za obdobje 2021–2027, v katerem je 1,8 bilijona evrov namenjenih okrevanju Evrope zaradi posledic pandemije COVID-19. V zadnjih nekaj letih smo že opazili naraščajoči trend goljufij v zvezi s sredstvi EU za okoljske in trajnostne projekte. Osrednje poglavje v našem letnem poročilu kaže na povečana prizadevanja urada OLAF za boj proti okoljskim goljufijam. To počnemo ravno ob pravem času, saj je zeleni dogovor ključni del prizadevanj EU za oživitev gospodarstva,“ je dejal generalni direktor urada OLAF Ville Itälä.

Preiskovalne dejavnosti urada OLAF v letu 2019 v številkah:

•    zaključil je 181 preiskav ter izdal 254 priporočil zadevnim nacionalnim organom in organom EU;
•    izdal je priporočila za izterjavo 485 milijonov evrov v korist proračuna EU;
•    začel je 223 novih preiskav.

Trendi v preiskavah goljufij:

v poročilu so opredeljeni glavni trendi, ki so se v letu 2019 pojavili ali nadaljevali:

•    nedovoljeno dogovarjanje in manipulacija postopkov za javna naročila;
•    čezmejne sheme, ki otežujejo odkrivanje;
•    pogosta tarča so projekti v tretjih državah;
•    še naprej so tarča sredstva za raziskave;
•    tihotapljenje in ponarejanje, vključno s kompleksnimi čezmejnimi mrežami.

Kompleksne čezmejne sheme goljufij

Danes objavljeno poročilo kaže veliko raznolikost shem goljufij, ki jih je OLAF odkril v preiskavah, zaključenih leta 2019. Na primer, potem ko je OLAF uspešno razkril zapleten poskus spodkopavanja postopka javnega naročanja in javnega razpisa za nakup pletilnih strojev, ki jih financira Evropski sklad za regionalni razvoj, je priporočil izterjavo v višini 3,3 milijona evrov. Kupci in dobavitelji so se v štirih različnih projektih, ki jih je financirala EU, nedovoljeno dogovarjali o prodaji in nakupu strojev po višji ceni ter iz skladov EU jemali denar in ga nato prali. Prav tako je OLAF leta 2019 zaključil preiskavo s priporočilom za izterjavo skoraj 1,5 milijona evrov, ki so bili namenjeni zagotovitvi nujne pomoči civilistom, prizadetim v konfliktu v Siriji, vendar si je to vsoto z izpopolnjeno shemo goljufij prilastilo nekdanje osebje nevladne organizacije.

Goljufije, ki škodujejo okolju

Ker so trajnostni razvoj, boj proti podnebnim spremembam in varstvo okolja ključne prednostne naloge Evropske unije, so goljufi pripravljeni izkoristiti vsako priložnost. Preiskave urada OLAF se vse bolj osredotočajo na goljufije, povezane z okoljskimi projekti ali projekti z vplivom na okolje. OLAF je na primer v okviru t. i. afere Dieselgate razkril, kako so se sredstva EU, namenjena raziskavam za zmanjšanje emisij pri vožnji, uporabila za razvoj motorja, na katerem je bila uporabljena zloglasna „odklopna naprava“ za izogibanje pravilom EU o emisijah. OLAF je v letu 2019 preiskoval trgovino z ogroženimi vrstami ter nezakonito sečnjo in uvoz obdelanega lesa in gradbenega lesa v EU, tudi iz zaščitenih gozdov. V preiskavah so bile odkrite mednarodne trgovinske sheme za nezakonit biodizel, goljufije v zvezi s sredstvi za odkrivanje gozdnih požarov in več primerov goljufij v zvezi z gospodarjenjem z vodnimi viri in ravnanjem z odpadki. Eden od primerov, zaključen leta 2019, je vključeval poneverbe potrdil o „okoljski prijaznosti“, da bi se pridobila sredstva EU.

Tihotapljenje tobaka

OLAF je lani pomagal nacionalnim organom, da so zasegli več kot 251,4 milijona pretihotapljenih cigaret. Leta 2019 je zaključil tudi več preiskav sumljivih pošiljk s tobakom za vodno pipo, ki so vstopile v državo članico EU. S tem povezana izguba prihodkov je bila ocenjena na približno 14 milijonov evrov, kar pomeni, da je tihotapljenje tobaka za vodne pipe zelo donosen tihotapski posel. 

Sodelovanje s partnerji in izboljšanje orodij za boj proti goljufijam

OLAF še naprej izboljšuje sodelovanje z nacionalnimi organi držav članic EU in mednarodnimi partnerji. V operaciji, ki je temeljila na obveščevalnih podatkih urada OLAF in jo je podprla španska carina ter v kateri so sodelovali kolumbijski in mehiški organi, je bilo zaseženih 400 ton ponarejenega šampona s poreklom iz Kitajske, tj. količina, ki bi napolnila več bazenov. V tem duhu je OLAF v letu 2019 sodeloval pri številnih novih dogovorih z mednarodnimi organi ter organi EU in nacionalnimi organi iz tretjih držav. Z Evropskim računskim sodiščem je podpisal dogovor  o upravnem sodelovanju. Preprečevanje goljufij pa ostaja ključnega pomena za OLAF, zato ima Urad še vedno vodilno vlogo pri preprečevanju goljufij in si prizadeva zagotoviti, da bo novi proračun EU zaščiten pred goljufi. OLAF je imel ključno vlogo pri sprejetju nove strategije Komisije za boj proti goljufijam aprila 2019. 

Celotno poročilo je na voljo tukaj.

Naloge, pooblastila in pristojnosti urada OLAF
Naloga urada OLAF je odkrivanje, preiskovanje in preprečevanje goljufij v zvezi s sredstvi EU.

Urad OLAF izpolnjuje svoje naloge na naslednje načine:
•    opravlja neodvisne preiskave goljufij in korupcije v zvezi s sredstvi EU za zagotovitev, da se bo denar vseh davkoplačevalcev EU uporabil za projekte, ki lahko ustvarijo delovna mesta in rast v Evropi;
•    s preiskovanji hujših kršitev, ki jih storijo uslužbenci EU in člani institucij EU, prispeva k večjemu zaupanju državljanov v institucije EU;
•    razvija premišljeno politiko EU za boj proti goljufijam.

Urad OLAF v svoji neodvisni preiskovalni funkciji lahko preiskuje zadeve v zvezi z goljufijami, korupcijo in drugimi kršitvami, ki škodijo finančnim interesom EU v zvezi z:
•    vsemi odhodki EU: glavne kategorije porabe so strukturni skladi, kmetijska politika in
skladi za razvoj podeželja, neposredni odhodki in zunanja pomoč;
•    nekaterimi področji prihodkov EU, predvsem carinami;
•    sumi hujših kršitev s strani osebja EU in članov institucij EU.

Za dodatne informacije: 

Jana CAPPELLO
Uradna govorka     
Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF) 
Telefon: +32(0)2 29-85549
E-naslov: olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu) 
http://ec.europa.eu/anti-fraud
Twitter: @OLAFPress

Chris JONES
Namestnik uradne govorke
Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF)
Telefon: +32(0)2 29-91606
E-naslov: olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu)
http://ec.europa.eu/anti-fraud
Twitter: @OLAFPress

Več informacij

Datum objave
10. september 2020
Avtor
Evropski urad za boj proti goljufijam
News type
  • OLAF press release