Europski ured za borbu protiv prijevara otkrio je nekoliko slučajeva pokušaja prijevare i phishinga putem poruka, dopisa i lažnih telefonskih poziva za koje se čini da dolaze od OLAF-a.
Prevaranti u većini slučajeva upotrebljavaju logo Europske komisije ili OLAF-a i identitet članova osoblja OLAF-a koji mogu djelovati uvjerljivo. Često vam nude uplatu novca pod uvjetom da platite naknadu i dostavite svoje financijske i osobne podatke. Ako ste već bili žrtva prevare, isti prevaranti možda imaju vaše podatke za kontakt i znaju točan iznos prevare. Moguće je da ponovno stupe u kontakt s vama, tvrdeći da su iz OLAF-a, i ponude vam povrat točnog iznosa koji ste izgubili (u prvoj prevari). Činjenica da znaju koliko ste novca izgubili može djelovati vjerodostojno, ali zapravo je riječ o još jednoj prijevari.
Ako kao privatna osoba primite takav zahtjev za koji se čini da dolazi od OLAF-a ili njegova osoblja, to je prijevara jer OLAF NIKAD građanima ne nudi niti od njih zahtijeva prijenos novca, a ni ne nadoknađuje novac koji su izgubili u prevari. OLAF istražuje prijevare koje utječu na proračun EU-a i sumnje na povrede dužnosti među osobljem EU-a.
Nemojte odgovarati niti postupati prema uputama sadržanima u takvoj poruci. Svaki pokušaj prijevare i/ili phishinga možete prijaviti nacionalnim tijelima nadležnima za kaznena djela i/ili kibernetički kriminalitet. OLAF ne istražuje prijevare povezane s kriptovalutama ili osobnim financijama.
Drugi znakovi da je riječ o lažnoj poruci su upotreba sumnjivih bankovnih računa, pogrešnih logoa, netočnih e-adresa i/ili lažnih adresa internetskih stranica. Sve prave e-adrese OLAF-a završavaju na @ec.europa.eu. Točna je adresa internetskih stranica OLAF-a https://anti-fraud.ec.europa.eu/index_hr. Obratite pozornost na to!
Zapamtite: Istražitelji OLAF-a NE obraćaju se građanima telefonom ili e-poštom da bi od njih zahtijevali ili im nudili novac!