Prejsť na hlavný obsah
European Anti-Fraud Office
Oznámenie podvodu

Dávajte si pozor na podvodné e-maily a listy, ako aj na podozrivételefonáty (tzv. hoaxy), ktoré vzbudzujú dojem, že vás kontaktuje úrad OLAF.

Objavilo sa niekoľko prípadov pokusov o podvod a phishing (pokus o podvodné získanie citlivých informácií) prostredníctvom falošných správ, listov a telefonátov vzbudzujúcich dojem, že ide o komunikáciu z Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF).

Páchatelia, resp. podvodníci spravidla využívajú logo Európskej komisie alebo úradu OLAF a identitu zamestnancov úradu OLAF, čo môže vyzerať dôveryhodne. Obvykle navrhujú, že vám prevedú peniaze pod podmienkou, že zaplatíte poplatok a poskytnete im svoje finančné a osobné údaje.

Ak ako súkromná osoba dostanete takúto žiadosť, ktorá vzbudzuje dojem, že je od úradu OLAF alebo niektorého z jeho zamestnancov, ide o podvod, pretože úrad OLAF občanom NIKDY neponúka a ani od nich nežiada prevody peňazí. Úrad OLAF vyšetruje podvody s vplyvom na rozpočet EÚ a podozrenia z pochybenia zamestnancov EÚ.

Na takúto korešpondenciu neodpovedajte a ani nerobte nič z toho, čo je v nej uvedené. Ak sa s takýmto pokusom o podvod stretnete, nahláste hovnútroštátnym orgánom príslušným v oblasti trestných činov a/alebo počítačovej kriminality. Úrad OLAF nevyšetruje podvody súvisiace s kryptopeniazmi či osobnými financiami.

Ďalšími rozlišovacími znakmi toho, že korešpondencia je falošná, sú používanie podozrivých bankových účtov, nepresného loga, nesprávnej e-mailovej adresy a/alebo adresy webového sídla. Všetky pravé e-mailové adresy úradu OLAF sa končia na @ec.europa.eu. Správna adresa webového sídla úradu OLAF je https://anti-fraud.ec.europa.eu/index_sk. Uistite sa, že je to tak!

Nezabudnite: vyšetrovatelia úradu OLAF V ŽIADNOM PRÍPADE občanom nevolajú osobne ani im nezasielajú e-maily s cieľom žiadať od nich či ponúkať im peniaze.