Mostanában több olyan esetre derült fény, amikor szélhámosok az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) nevében küldtek csalárd, illetve adathalász üzeneteket és leveleket, illetve hívtak fel átverés szándékával embereket.
A csalók az Európai Bizottság vagy az OLAF logóját és az OLAF munkatársainak személyazonosságát használják, ami meggyőzőnek tűnhet. Gyakori módszerük, hogy felajánlják a címzettnek, illetve a felhívott személynek, hogy pénzt utalnak át neki egy kisebb díj fejében, ha megadja pénzügyi és személyes adatait.
Felhívjuk a figyelmét, hogy ha Ön magánszemélyként az OLAF-tól vagy az OLAF egyik alkalmazottjától ilyen kérést kap, akkor csalásról van szó: az OLAF ugyanis SOHA nem ajánlja fel, hogy pénzt utal át magánembereknek, és nem is kér magánembereket arra, hogy pénzt utaljanak át a számlájára. Az OLAF az uniós költségvetést érintő csalásokat vizsgálja ki, valamint azokat az eseteket, amikor kötelességszegés gyanúja merül fel uniós alkalmazottakkal szemben.
Kérjük, ha ilyen levelet kap, ne hajtson végre semmilyen abban szereplő utasítást. Ha jónak látja, bejelentheti a csalási és/vagy adathalászati kísérletet a bűncselekmények felderítésével foglalkozó és/vagy a kiberbűnözés ellen fellépni hivatott nemzeti hatóságoknak. Az OLAF nem vizsgál ki sem kriptovalutákkal kapcsolatos, sem magánemberek személyes pénzügyi helyzetét érintő csalásokat.
A csalárd leveleknek egyéb figyelmeztető jelei is vannak: gyanús bankszámlaszámok, az eredetitől kissé eltérő logók, hibás e-mail-címek és/vagy hamis weboldalcímek. Az OLAF valamennyi valódi e-mail-címe az „@ec.europa.eu” karaktersorral végződik. Az OLAF honlapjának pontos címe: https://anti-fraud.ec.europa.eu/index_hu. Ha olyan e-mailt kap, amelyen az OLAF van feladóként feltüntetve, kérjük, ellenőrizze ezeket az adatokat!
Ne feledje: Az OLAF vizsgálói NEM hívnak fel senkit és nem küldenek e-mail-üzeneteket senkinek azzal a céllal, hogy pénzt kérjenek tőlük vagy pénzt ajánljanak fel nekik!