Ugrás a fő tartalomra
European Anti-Fraud Office
Csalás bejelentése
Sajtóközlemény2023. június 6.Európai Csalás Elleni HivatalOlvasási idő: 8 perc

Éves jelentés: Az OLAF vizsgálatai által feltárt csalások és szabálytalanságok által érintett összeg meghaladja a 600 millió eurót

A visual displaying OLAF report 2022 with a bridge and bubbles in the background

10/2023 sz. SAJTÓKÖZLEMÉNY
PDF version

2022-ben az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) 600 millió eurót védett meg az uniós adófizetők pénzéből azáltal, hogy csalások és szabálytalanságok által érintett több mint 426 millió euró visszafizettetését javasolta az uniós költségvetésbe, és megakadályozta további 200 millió euró jogosulatlan felhasználását. Az OLAF felszámolt számos csempészeti, hamisítási és vámcsalási rendszert is, segítette az uniós piacvédelmi intézkedések végrehajtását, és a változó csalási módok megelőzését és leküzdését célzó stratégiákat dolgozott ki. Mint minden évben, az OLAF az uniós intézmények személyzete és tagjai által elkövetett kötelességszegések gyanúját is kivizsgálta. Az OLAF tavaly összesen több mint 250 ügyet zárt le.

A mai napon közzétett 2022. évi OLAF-jelentés betekintést nyújt a tavalyi év fő tendenciáiba és műveleteibe, a hamisítás és a csempészet elleni küzdelemmel kezdve az uniós alapok – többek között a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz forrásainak – védelmén át egészen az Ukrajnának nyújtott uniós pénzügyi támogatás védelmét szolgáló csalásmegelőzési mechanizmusokig. A jelentés első alkalommal jelenik meg interaktív virtuális formában.

Ville Itälä, az OLAF főigazgatója a következőket hangsúlyozta: „Az OLAF-nál felhalmozott tudás és szakértelem, és az általa lefolytatott műveletek kézzelfogható eredményeket hoznak – mind az uniós költségvetés, mind az uniós polgárok védelme terén. Az OLAF-műveletek széles körű eredményei közé tartozik többek között az uniós adófizetők infrastrukturális és digitalizációs célokra fordított pénzének védelme, 531 millió szál illegálisan forgalmazott cigaretta lefoglalása, a hamisított méz elleni nemzetközi fellépés, valamint közel 3 milliárd euró visszafizettetése az uniós költségvetésbe egy vámügyi alulértékelési ügy kapcsán.

A csalás elleni küzdelem leghatékonyabb eszköze továbbra is a megelőzés. Az OLAF annak biztosítására törekszik, hogy az uniós pénzügyi támogatást és a beruházásokra fordított összegeket a tagállamokban és harmadik országokban rendeltetésszerűen költsék el. Szilárd meggyőződésünk, hogy sikerünk kulcsa az együttműködés, és ennek jegyében az OLAF 2022-ben fokozta együttműködését a nemzeti hatóságokkal, a nemzetközi szervezetekkel és az uniós partnerekkel. Az OLAF-ot továbbra is egyedülállóvá és kiemelkedővé teszi az, hogy képes összefüggést teremteni a különböző szereplők között és teljes képet alkotni, ami hozzáadott értéket nyújt a csalás elleni küzdelemhez az Európai Unióban és azon kívül.”

Az OLAF vizsgálati eredményei 2022-ben:

  • Az OLAF 256 vizsgálatot zárt le és 275 ajánlást intézett az érintett nemzeti és uniós hatóságokhoz.
  • Az OLAF 426,8 millió euró visszafizettetését javasolta az uniós költségvetésbe, és 197,9 millió euró jogosulatlan felhasználását akadályozta meg.
  • Az OLAF 192 új vizsgálatot indított az OLAF szakértői által végzett 1017 előzetes elemzést követően.
  • Az OLAF 71 lehetséges bűncselekményt jelentett az Európai Ügyészségnek (EPPO), ebből 16 esetet az Európai Bizottság nevében.

Az uniós alapok védelme

A korábbi évekhez hasonlóan az OLAF uniós alapok felhasználását érintő vizsgálatai az összejátszással, a közbeszerzési eljárások manipulálásával, az összeférhetetlenséggel és a túlárazott számlákkal kapcsolatos bejelentésekre irányultak. A digitális csalások számának bizonyos mértékű növekedése is megerősítette azt a mintát, amelyet az OLAF az elmúlt években megfigyelt. 2022-ben az OLAF ad hoc szakértői csoportot hozott létre, amely az uniós Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz csalás elleni informatikai eszközeire összpontosít, és megkezdte a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz forrásait érintő esetleges visszaélések kivizsgálását.

A hamisítók és a csempészek megállítása

A hamisítás és a csempészet elleni küzdelem továbbra is központi szerepet tölt be az OLAF műveleteiben. 2022-ben az OLAF több közös vámügyi művelet és egyéb operatív intézkedés szervezésében vett részt vagy támogatta azokat. Ezek az intézkedések elősegítették több millió hamisított és veszélyes tárgy lefoglalását, még mielőtt azok a fogyasztókhoz kerülhettek volna. Ezek közé tartoznak többek között a következők: hamisított gyógyszerek, hamisított és potenciálisan veszélyes játékok, 531 millió szál illegálisan forgalmazott cigaretta, továbbá 14,7 millió liter illegálisan forgalmazott bor, sör és szeszes ital.

Ukrajna támogatása és az Oroszországgal szembeni szankciók végrehajtása

2022-ben kezdetét vette Oroszország Ukrajna elleni inváziója. Az OLAF régóta együttműködik az ukrán hatóságokkal mind az uniós költségvetés kiadási oldalán (az uniós alapok védelme), mind a bevételi oldalán (vámügyi együttműködés). A háború kezdete óta az OLAF segítséget nyújt Ukrajna csalás elleni szerveinek, hogy segítsen megerősíteni és javítani az ország csalás és korrupció elleni struktúráit, és megvédje a jelenlegi és a jövőbeli uniós finanszírozást. Az OLAF fontos szerepet játszott az Ukrajna elleni inváziót követően az EU által Oroszországgal és Belarusszal szemben kiszabott szankciók megkerülése elleni küzdelemben is, ahogy ezt az OLAF 2022. évi jelentése részletezi.

A kötelességszegés elleni küzdelem

Az uniós intézmények személyzete és tagjai által elkövetett szabálytalan vagy csalárd magatartás egyetlen esete is túl sok. Az uniós polgárok jogosan várják el az intézményektől, azok tagjaitól és személyzetétől a legmagasabb szintű magatartási normák követését. Az OLAF tavaly 38 vizsgálatot zárt le az uniós intézmények személyzete és tagjai által elkövetett csalárd vagy szabálytalan magatartással kapcsolatban. Ezek a vizsgálatok biztosítják, hogy az uniós adófizetők pénzét megfelelően költik el, és a legmagasabb szintű magatartási normák szavatolása révén hozzájárulnak az EU egésze hírnevének védelméhez.

A 2022. évi OLAF-jelentés elérhető az OLAF honlapján, annak teljes interaktív és rövid változatában.

Az OLAF küldetése, megbízatása és hatáskörei:
Az OLAF küldetése az uniós forrásokat érintő csalások felderítése, kivizsgálása és megfékezése.

Az OLAF a következők útján teljesíti küldetését:
•    az uniós alapokat érintő csalással és korrupcióval kapcsolatos független vizsgálatok lefolytatása annak érdekében, hogy az uniós adófizetők pénze az európai munkahelyteremtést és növekedést ösztönző projektekhez jusson,
•    hozzájárulás a polgárok uniós intézményekbe vetett bizalmának erősítéséhez az uniós intézmények személyzete és tagjai által elkövetett súlyos kötelességszegések kivizsgálása révén,
•    a csalás elleni határozott uniós szakpolitika kialakítása.

Független vizsgálati feladatkörében az OLAF a következők vonatkozásában vizsgálhatja az EU pénzügyi érdekeit érintő csalással, korrupcióval és egyéb bűncselekményekkel kapcsolatos ügyeket:
•    valamennyi uniós kiadás: a főbb kiadási kategóriákat a strukturális alapok, a mezőgazdasági és vidékfejlesztési alapok, a közvetlen kiadások és a külső segélyek képezik,
•    az uniós bevételek egyes területei, elsősorban a vámok,
•    az uniós intézmények személyzete és tagjai által elkövetett súlyos kötelességszegés gyanúja.

Miután az OLAF befejezte vizsgálatát, az illetékes uniós és nemzeti hatóságok feladata, hogy megvizsgálják az OLAF ajánlásait, és döntsenek a következő lépésekről. Minden érintett személyt ártatlannak kell tekinteni mindaddig, amíg bűnösségét valamely illetékes nemzeti vagy uniós bíróság meg nem állapította.
 

További részletek:

Kirill GELMI
szóvivő
Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF)
Telefon: +32(0)2 29-88146  
E-mail: olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu)
https://anti-fraud.ec.europa.eu
Twitter: @EUAntiFraud

Theresa ZAHRA
helyettes szóvivő
Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF)
Telefon: +32 (0)2 29-57270   
E-mail: olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu)
https://anti-fraud.ec.europa.eu
Twitter: @EUAntiFraud

Leírás

Közzététel dátuma
2023. június 6.
Szerző
Európai Csalás Elleni Hivatal
News type
  • OLAF press release