Направо към основното съдържание
European Anti-Fraud Office
Съобщете за измама
Прес комюнике6 Юни 2023 г.Европейска служба за борба с измамитеВреме за четене 1 мин

Годишен доклад: Разследванията на OLAF разкриват измами и нередности на стойност над 600 милиона евро

A visual displaying OLAF report 2022 with a bridge and bubbles in the background

СЪОБЩЕНИЕ ЗА МЕДИИТЕ № 10/2023
PDF version

През 2022 г. Европейската служба за борба с измамите (OLAF) защити 600 милиона евро от парите на данъкоплатците в ЕС, като препоръча да бъдат възстановени над 426 милиона евро в бюджета на ЕС заради измами и нередности и като предотврати неправомерното изразходване на други 200 милиона евро. OLAF също така спря редица схеми за контрабанда, фалшифициране и митнически измами, подпомогна прилагането на мерките на ЕС за търговска защита и продължи да разработва политики за предотвратяване и противодействие на променящите се модели на измами. Както всяка година, OLAF също така разследва подозрения за нарушения на служители и членове на институциите на ЕС. През миналата година OLAF приключи общо над 250 случая.

Публикуваният днес доклад на OLAF за 2022 г. дава представа за основните тенденции и операции през миналата година, вариращи от борба с фалшифицирането и контрабандата до защита на средствата на ЕС — включително по Механизма за възстановяване и устойчивост, както и механизми за предотвратяване на измами с цел защита на финансовата помощ от ЕС за Украйна. За пръв път докладът е представен в интерактивен виртуален формат.

Генералният директор на OLAF Виле Итала подчерта: Натрупаните знания, експертен опит и операции на OLAF дават осезаеми резултати — защитаваме както бюджета на ЕС, така и гражданите на Съюза. Защитата на парите на данъкоплатците в ЕС за инфраструктура и цифровизация, конфискуването на 531 милиона незаконно търгувани цигари, международните действия срещу подправения мед и възстановяването на почти 3 милиарда евро в бюджета на ЕС след разследване на случай на обявяване на занижена митническа стойност са само няколко примера за спектъра на въздействието на OLAF.

Превенцията продължава да е най-ефективният инструмент за борба с измамите. OLAF се стреми да гарантира, че финансовата помощ и инвестициите на ЕС в държавите членки и в държави извън ЕС се изразходват по предназначение. Твърдо вярваме, че сътрудничеството е от ключово значение за нашия успех и през 2022 г. OLAF засили взаимодействието си с националните органи, международните организации и партньорите на ЕС. Способността на OLAF да координира действията на множество участници и да осигурява пълната картина продължава да е нашето уникално и отличително качество, което добавя стойност към борбата с измамите в Европейския съюз и извън него.

Резултати от разследванията на OLAF през 2022 г.:

  • OLAF приключи 256 разследвания и отправи 275 препоръки към съответните национални органи и органи на ЕС.
  • OLAF препоръча възстановяването на 426,8 милиона евро в бюджета на ЕС и предотврати неправомерното изразходване на 197,9 милиона евро.
  • OLAF започна 192 нови разследвания вследствие на 1017 предварителни анализа, извършени от нейните експерти.
  • OLAF докладва на Европейската прокуратура за 71 случая, при които е възможно да са извършени престъпления (16 от тях бяха докладвани от името на Европейската комисия).

Защита на средствата на ЕС

Подобно на предходните години разследванията на OLAF, свързани с изразходването на средства на ЕС, се отнасяха до твърдения за тайни споразумения, манипулиране на процедури за възлагане на обществени поръчки, конфликти на интереси и завишени фактури. Известно увеличение на измамите, извършвани по цифров път, потвърдиха модел, наблюдаван от OLAF през последните години. През 2022 г. OLAF създаде ad hoc експертна група, чиято дейност е съсредоточена върху ИТ инструментите за борба с измамите, свързани с Механизма на ЕС за възстановяване и устойчивост (МВУ), и започна разследвания на случаи на потенциална злоупотреба с финансиране по линия на МВУ.

Борба с фалшификаторите и контрабандистите

Борбата с фалшифицирането и контрабандата продължава да е основна част от операциите на OLAF. През 2022 г. OLAF беше съорганизатор или предостави подкрепа на няколко съвместни митнически операции и други оперативни действия. Благодарение на тези действия бяха конфискувани милиони фалшифицирани и опасни предмети, преди да бъдат използвани. Сред примерите са фалшиви лекарства, фалшифицирани и потенциално опасни играчки, 531 милиона незаконно търгувани цигари и 14,7 милиона литра незаконно търгувано вино, бира и спиртни напитки.

Подкрепа за Украйна и прилагане на санкциите срещу Русия

През 2022 г. Русия нахлу в Украйна. OLAF има дългогодишно сътрудничество с украинските власти както по отношение на разходната част на бюджета на ЕС (защита на средствата на ЕС), така и по отношение на приходите (митническо сътрудничество). От началото на войната OLAF предлага помощ на украинските агенции за борба с измамите, за да се укрепят и подобрят структурите на страната за справяне с измамите и корупцията и за да се защити настоящото и бъдещото финансиране от ЕС. OLAF също така изигра важна роля в противодействието на заобикалянето на санкциите, наложени от ЕС на Русия и Беларус след нахлуването в Украйна, както е обяснено по-подробно в доклада на OLAF за 2022 г.

Борба със случаите на неправомерно поведение

Дори един случай на неправомерно или измамническо поведение от страна на служители или членове на институциите на ЕС е твърде много. Гражданите на ЕС с право очакват институциите на ЕС и техните членове и служители да спазват най-високите стандарти за поведение. През миналата година OLAF приключи 38 разследвания на случаи на измамническо или неправомерно поведение от страна на служители и членове на институциите на ЕС. Чрез тези разследвания се гарантира, че парите на данъкоплатците в ЕС се изразходват правилно, и, като се осигурява спазването на най-високите стандарти за поведение, се помага за защитата на репутацията на ЕС като цяло.

Пълната интерактивна версия, както и кратката версия на доклада на OLAF за 2022 г. са достъпни на уебсайта на OLAF.

За повече информация:

Kirill GELMI
Говорител
Европейска служба за борба сизмамите (OLAF)
Телефон: +32(0)2 29-88146  
Ел. адрес: olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu)
https://anti-fraud.ec.europa.eu
Twitter: @EUAntiFraud

Theresa ZAHRA
Заместник-говорител
Европейска служба за борба сизмамите (OLAF)
Телефон: +32 (0)2 29-57270   
Ел. адрес: olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu)
https://anti-fraud.ec.europa.eu
Twitter: @EUAntiFraud

Данни

Дата на публикуване
6 Юни 2023 г.
Автор
Европейска служба за борба с измамите
News type
  • OLAF press release