Preskoči na glavno vsebino
European Anti-Fraud Office
Prijava goljufije
Sporočilo za javnost18. junij 2024Evropski urad za boj proti goljufijamPredviden čas branja: 5 min

V preiskavah urada OLAF odkrite goljufije in nepravilnosti v višini več kot 1,2 milijarde evrov

©EU

SPOROČILO ZA MEDIJE št. 9/2024
PDF version

Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF) je leta 2023 v preiskavah ugotovil, da bi bilo treba zaradi zlorab izterjati več kot milijardo evrov evropskega davkoplačevalskega denarja. Preiskovalci urada OLAF so preprečili neupravičeno porabo dodatnih 209 milijonov evrov in zaključili 265 zadev. Danes objavljeno poročilo urada OLAF za leto 2023 prikazuje njegove glavne rezultate, primere, trende in operacije lanskega leta.

Poleg sredstev EU, ki so prišla v napačne roke, je urad OLAF odkrival tihotapljenje, ponarejanje in carinske goljufije, prispeval k izvrševanju ukrepov trgovinske zaščite EU in sankcij v podporo Ukrajini ter nadaljeval z oblikovanjem politik za preprečevanje vzorcev goljufij, ki se stalno spreminjajo, in boj proti njim. Preiskoval je tudi sume kršitev uslužbencev ali članov institucij EU.

Uspešnost preiskav urada OLAF v letu 2023:

  • izdal je priporočila za izterjavo 1,04 milijarde evrov v korist proračuna EU;
  • preprečil je neupravičeno porabo 209,4 milijona evrov iz proračuna EU;
  • zaključil je 265 preiskav ter zadevnim nacionalnim organom in organom EU izdal 309 priporočil za nadaljnje ukrepanje;
  • začel je 190 novih preiskav, in sicer na podlagi 1 178 predhodnih analiz, ki so jih izvedli strokovnjaki urada OLAF;;
  • Evropskemu javnemu tožilstvu (EJT) je posredoval 79 zadev v zvezi z morebitnimi kaznivimi dejanji.

Generalni direktor urada OLAF Ville Itälä je v zvezi s tem povedal: „Leta 2023 smo se borili proti goljufijam na vseh področjih. To poročilo vsebuje številne primere, v katerih so urad OLAF in partnerji sodelovali pri zaščiti finančnih interesov EU, njenih državljank in državljanov, gospodarstva in pravne države.

Poleg svojih neodvisnih preiskovalnih pooblastil ima urad OLAF pomembno vlogo na področju politik. Tako je leta 2023 koordiniral nov akcijski načrt v okviru strategije Evropske komisije za boj proti goljufijam. Menimo namreč, da je v boju proti goljufijam preprečevanje še vedno najučinkovitejše.

Urad OLAF ob predstavitvi tega poročila praznuje 25 let svojega obstoja. V tem času je izsledil milijarde evrov, ki bi bile sicer izgubljene zaradi goljufij in nepravilnosti. Rad bi posebej poudaril, da noben od dosežkov iz poročila ali zadnjih 25 let ne bi bil mogoč brez naših uslužbenk in uslužbencev. Naši preiskovalci, strokovnjaki za informacijsko tehnologijo, forenzični analitiki, podatkovni analitiki, odvetniki in pravni strokovnjaki ter strokovnjaki za politiko so naše največje bogastvo.“

Urad OLAF je preiskoval sume nedovoljenega dogovarjanja, manipulacije postopkov javnega naročanja, nasprotja interesov in napihnjenih računov. Nadaljeval se je tudi rastoč trend goljufij in nepravilnosti na digitalnem področju. Preiskave urada OLAF za zaščito evropskega davkoplačevalskega denarja so zajemale vsa področja odhodkov EU, od regionalnega financiranja do kmetijstva in raziskav. Preiskave so potekale v vseh državah članicah EU in tretjih državah.

Na carinskem področju je urad OLAF odkril poskuse zlorabe carinskih tranzitnih postopkov, izogibanja protidampinškim dajatvam, goljufij v zvezi s poreklom blaga in prenizkega vrednotenja blaga. Poleg tega je s partnerji sodeloval pri preprečevanju nedovoljene trgovine z različnim blagom, kamor spadajo ponarejena zdravila, pol milijona ponarejenih in potencialno nevarnih igrač, 6 milijonov litrov nezakonitega vina, piva in žganih pijač ter na tisoče ton nezakonitih odpadkov. Leta 2023 je urad OLAF prejel mednarodno nagrado Združenih narodov in Svetovne carinske organizacije kot priznanje prizadevanjem za boj proti nezakoniti trgovini s fluoriranimi toplogrednimi plini, ki škodujejo podnebju.

Urad OLAF je lani zaključil tudi 44 preiskav v zvezi z nepravilnim ravnanjem uslužbencev ali članov institucij EU. Te preiskave zagotavljajo, da se vsi držijo najvišjih standardov ravnanja, kot upravičeno pričakujejo državljani in državljanke EU, in prispevajo k zaščiti ugleda EU kot celote.

Urad OLAF tesno sodeluje s partnerji v drugih organizacijah EU in nacionalnih organih v EU in tretjih državah ter z mednarodnimi organizacijami. Povezovanje informacij je ključnega pomena, saj se goljufije ne končajo na mejah in posameznih območji  jurisdikciji. Mreža partnerjev urada OLAF sega v vsak kotiček sveta in se iz leta v leto širi. Leta 2023 so bili podpisani novi sporazumi z organi v ZDA in Ukrajine ter s Skupino Svetovne banke.

Poročilo urada OLAF za leto 2023 je na voljo na spletišču urada v popolni interaktivni obliki in v kratki različici.

Naloge, pooblastila in pristojnosti urada OLAF:
Naloge urada OLAF so odkrivanje, preiskovanje in preprečevanje goljufij v zvezi s sredstvi EU.

Urad OLAF izpolnjuje svoje naloge na naslednje načine:
•    opravlja neodvisne preiskave goljufij in korupcije v zvezi s sredstvi EU, s čimer zagotavlja, da se denar vseh davkoplačevalcev EU uporabi za projekte, ki lahko ustvarijo delovna mesta in rast v Evropi;
•    s preiskovanjem hujših kršitev, ki jih storijo uslužbenci EU in člani institucij EU, prispeva h krepitvi zaupanja državljanov in državljank v institucije EU;
•    razvija premišljeno politiko EU za boj proti goljufijam.

Urad OLAF v svoji neodvisni preiskovalni funkciji lahko preiskuje zadeve v zvezi z goljufijami, korupcijo in drugimi kršitvami, ki škodijo finančnim interesom EU v zvezi z:
•    vsemi odhodki EU: glavne kategorije porabe so strukturni skladi, kmetijska politika in
skladi za razvoj podeželja, neposredni odhodki in zunanja pomoč;
•    nekaterimi področji prihodkov EU, predvsem carinami;
•    sumi hujših kršitev s strani osebja EU in članov institucij EU.

Ko OLAF zaključi preiskavo, morajo pristojni organi EU in pristojni nacionalni organi primere preučiti in odločiti o nadaljnjem ukrepanju na podlagi priporočil urada OLAF. Za vse zadevne osebe se domneva, da so nedolžne, dokler se ne dokaže krivda na pristojnem nacionalnem sodišču ali sodišču EU.
 

Dodatne informacije:

Kirill GELMI
uradni govorec
Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF)
Telefon: +32(0)2 29-88146  
E-naslov: olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu)
https://anti-fraud.ec.europa.eu
X: @EUAntiFraud
LinkedIn: European Anti-Fraud Office (OLAF)

Theresa ZAHRA
namestnica uradnega govorca
Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF)
Telefon: +32 (0)2 29-57270   
E-naslov: olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu)
https://anti-fraud.ec.europa.eu
X: @EUAntiFraud
LinkedIn: European Anti-Fraud Office (OLAF)

Več informacij

Datum objave
18. junij 2024
Avtor
Evropski urad za boj proti goljufijam
News type
  • OLAF press release