Направо към основното съдържание
European Anti-Fraud Office
Съобщете за измама
Прес комюнике18 Юни 2024 г.Европейска служба за борба с измамитеВреме за четене 1 мин

При разследванията на OLAF се установи, че над 1,2 милиарда евро са засегнати от измами и нередности

©EU

СЪОБЩЕНИЕ ЗА МЕДИИТЕ № 9/2024
PDF version

През 2023 г. при разследванията на Европейската служба за борба с измамите (OLAF) беше установено, че над 1 милиард евро от парите на данъкоплатците в ЕС, предмет на злоупотреба, следва да бъдат възстановени. Разследващите служители на OLAF откриха още 209 милиона евро, преди да бъдат неправомерно изразходвани, и приключиха 265 случая. От публикувания днес доклад на OLAF за 2023 г. може да се добие представа за основните резултати, примери, тенденции и операции на OLAF през миналата година. 

Освен средствата на ЕС, попаднали в погрешни ръце, OLAF направи разкрития за контрабандисти, фалшификатори и митнически измамници, помогна за прилагането на мерките на ЕС за търговска защита и санкциите в подкрепа на Украйна и продължи да разработва политики за предотвратяване и противодействие на променящите се модели на измами. OLAF също така проведе разследвания по подозрения за неправомерно поведение на служители или членове на институциите на ЕС.

Резултати от разследванията на OLAF през 2023 г.:

  • OLAF препоръча възстановяването на 1,04 милиарда евро в бюджета на ЕС. 
  • OLAF предотврати неправомерното изразходване на 209,4 милиона евро от бюджета на ЕС. 
  • OLAF приключи 265 разследвания и отправи 309 препоръки за последващи действия към съответните национални органи или органи на ЕС. 
  • OLAF започна 190 нови разследвания след 1178 предварителни анализа, извършени от нейните експерти. 
  • OLAF докладва на Европейската прокуратура за 79 случая, при които е възможно да са извършени престъпления.

Генералният директор на OLAF Виле Итала коментира: „2023 година беше свързана с борбата с измамите на всички фронтове. Настоящият доклад съдържа множество примери за случаи, в които OLAF и неговите партньори са работили заедно, за да помогнат за защитата на финансовите интереси на ЕС, гражданите, икономиката и върховенството на закона. 

Освен че има мандат да извършва независими разследвания, OLAF играе и важна роля във връзка с политиките — през 2023 г. OLAF координира новия план за действие на стратегията на Европейската комисия за борба с измамите. Наше убеждение е, че превенцията продължава да е най-ефективният инструмент за борба с измамите.

С представянето на настоящия доклад OLAF отбелязва 25-ата си годишнина. През това време OLAF изкара наяве милиарди евро, които в противен случай щяха да бъдат изгубени поради измами и нередности. Важно е да се подчертае, че нито едно от постиженията в доклада или през последните 25 години не би било възможно без работата, извършена от служителите на OLAF. Нашият най-ценен актив са нашите следователи, ИТ експерти, криминалисти, анализатори на данни, адвокати и правни експерти, експерти в областта на политиката“.

OLAF разследва твърдения за тайни споразумения, манипулиране на процедури за възлагане на обществени поръчки, конфликти на интереси и завишени фактури. Продължи и тенденцията да се извършват повече измами и нередности по цифров път. Примерите за разследвания на OLAF за защита на парите на данъкоплатците в ЕС обхващат всички области на разходите на ЕС — от финансирането на регионални проекти до селското стопанство и научните изследвания. OLAF проведе разследвания във всички държави — членки на ЕС, и в трети държави.

По отношение на митниците OLAF откри опити за злоупотреба с митническите процедури за транзит, избягване на антидъмпингови мита, измами, свързани с произхода, занижаване на стойността на стоките. OLAF също така работи с партньори за спиране на различни видове трафик: фалшиви лекарства, половин милион фалшифицирани и потенциално опасни играчки, 6 милиона литра незаконно вино, бира и спиртни напитки, хиляди тонове незаконни отпадъци. През 2023 г. на OLAF беше връчена международна награда от Организацията на обединените нации и Световната митническа организация като признание за работата, насочена срещу незаконната търговия с вредни за климата флуорсъдържащи парникови газове. 

През миналата година OLAF също така приключи 44 разследвания по подозрения за неправомерно поведение на служители или членове на институциите на ЕС. Тези разследвания гарантират, че всеки е отговорен за спазването на най-високи стандарти на поведение, както основателно очакват гражданите на ЕС, и спомагат за защитата на репутацията на ЕС като цяло.

OLAF работи в тясно сътрудничество със своите партньори в други организации на ЕС, в националните органи в ЕС и в трети държави, както и с международни организации. Изграждането на цялостна картина е от ключово значение, тъй като за измамите няма граници и юрисдикции. Мрежата от партньори на OLAF достига до всички краища на света и се разраства всяка година — през 2023 г. бяха подписани нови споразумения с органи в САЩ, в Украйна и с Групата на Световната банка. 

Докладът на OLAF за 2023 г. е достъпен на уебсайта на OLAF в своята пълна интерактивна версия и в кратка версия.

Мисия, мандат и правомощия на OLAF:
Мисията на OLAF е да разкрива, разследва и прекратява измами със средствата на ЕС.

OLAF изпълнява своята мисия, като:

- извършва независими разследвания на измами и корупция, свързани със средствата на ЕС, така че да се гарантира, че всички пари на данъкоплатците в ЕС достигат до проекти, които водят до създаването на работни места и растеж в Европа;
- допринася за укрепване на доверието на гражданите в институциите на ЕС посредством разследване на случаите на тежки нарушения от страна на служители на ЕС и членове на институциите на Съюза;
- изготвя адекватна политика за борба с измамите.

Изпълнявайки своята функция за извършване на независими разследвания, OLAF може да провежда разследвания на измами, корупция и други нарушения, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз и свързани със:

- всички разходи на ЕС: основните категории разходи са структурните фондове, фондовете за политиката в областта на селското стопанство и за развитието на селските райони, преките разходи и външната помощ;
- някои видове приходи на ЕС, основно от мита;
- съмнения за тежки нарушения от страна на служители на ЕС и членове на институциите на ЕС.

След като OLAF приключи своето разследване, компетентните органи на ЕС и националните органи са тези, които трябва да разгледат препоръките на OLAF и да вземат решение относно последващите действия във връзка с тях. Всички засегнати лица се считат за невинни до доказване на противното пред компетентен национален съд или съд на ЕС.

За повече информация:

Kirill GELMI
Говорител
Европейска служба за борба сизмамите (OLAF)
Телефон: +32(0)2 29-88146  
Ел. адрес: olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu)
https://anti-fraud.ec.europa.eu
X: @EUAntiFraud
LinkedIn: European Anti-Fraud Office (OLAF)

Theresa ZAHRA
Заместник-говорител
Европейска служба за борба сизмамите (OLAF)
Телефон: +32 (0)2 29-57270   
Ел. адрес: olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu)
https://anti-fraud.ec.europa.eu
X: @EUAntiFraud
LinkedIn: European Anti-Fraud Office (OLAF)

Данни

Дата на публикуване
18 Юни 2024 г.
Автор
Европейска служба за борба с измамите
News type
  • OLAF press release