Ugrás a fő tartalomra
European Anti-Fraud Office
Csalás bejelentése
Sajtóközlemény2024. június 18.Európai Csalás Elleni HivatalOlvasási idő: 7 perc

Az OLAF vizsgálatai által feltárt csalások és szabálytalanságok több mint 1,2 milliárd eurót tesznek ki

©EU

9/2024 sz. SAJTÓKÖZLEMÉNY
PDF version

2023-ban az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) a vizsgálatai keretében megállapította, hogy az uniós adófizetők pénzéből több mint 1 milliárd EUR-t kell visszafizettetni a visszaélések miatt. Az OLAF vizsgálói további 209 millió EUR jogosulatlan elköltését akadályozták meg és 265 ügyet zártak le. Az OLAF mai napon közzétett 2023. évi jelentése betekintést nyújt az OLAF tavalyi legfontosabb eredményeibe, melyeket példákkal szemléltet, továbbá ismerteti a főbb tendenciáikat és műveleteket.

Az illetéktelenül felhasznált uniós források mellett az OLAF a csempészek, hamisítók és vámcsalók tevékenységeinek feltárásában is részt vett, segített végrehajtani az Ukrajnát támogató uniós piacvédelmi intézkedéseket és szankciókat, és folytatta a változó csalási módszerek megelőzését és leküzdését szolgáló szakpolitikák kidolgozását. Az OLAF az uniós intézmények személyzete vagy tagjai által elkövetett kötelességszegések gyanúját is kivizsgálta.

Az OLAF vizsgálati eredményei 2023-ban:

  • Az OLAF 1,04 milliárd EUR uniós költségvetési forrás visszafizettetésére tett ajánlást.
  • Az OLAF megakadályozta 209,4 millió EUR, uniós költségvetésből származó forrás jogosulatlan elköltését.
  • Az OLAF 265 vizsgálatot zárt le és nyomon követés céljából 309 ajánlást intézett az érintett nemzeti és uniós hatóságokhoz.
  • Az OLAF 190 új vizsgálatot indított az OLAF szakértői által végzett 1178 előzetes elemzést követően.
  • Az OLAF 79 lehetséges bűncselekményt jelentett az Európai Ügyészségnek (EPPO).

Ville Itälä, az OLAF főigazgatója a következőket nyilatkozta: „2023 a csalás elleni küzdelemről szólt, minden fronton. Ez a jelentés számos példával szemlélteti az OLAF és partnerei közötti együttműködést, amellyel elősegítették az EU pénzügyi érdekei, polgárai, gazdasága és jogállamisága védelmét.

Független vizsgálati megbízatása mellett az OLAF fontos szakpolitikai szerepet tölt be – 2023-ban az Európai Bizottság csalás elleni stratégiájának új cselekvési tervét koordinálta. Meggyőződésünk, hogy a csalás elleni küzdelem leghatékonyabb eszköze továbbra is a megelőzés.

E jelentés bemutatásával egy időben az OLAF fennállásának 25. évfordulóját ünnepli. Ez idő alatt az OLAF több milliárd euró nyomára bukkant, mely egyébként csalás és szabálytalanságok miatt elveszett volna. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelentésben ismertetett, illetve az elmúlt 25 évben elért eredmények egyike sem lett volna lehetséges az OLAF személyzete által végzett munka nélkül. Legértékesebb erőforrásunkat a vizsgálóink, az informatikai szakértőink, az igazságügyi elemzőink, az adatelemzőink, a jogászaink, a jogi és szakpolitikai szakértőink jelentik.”

Az OLAF összejátszásra, a közbeszerzési eljárások manipulálására, összeférhetetlenségre és túlárazott számlákra vonatkozó bejelentéseket vizsgált. Folytatódott az a tendencia is, hogy egyre több csalást és szabálytalanságot követnek el digitálisan. Az uniós adófizetők pénzének védelmét célzó OLAF-vizsgálatok az uniós kiadások valamennyi területét átfogják, a regionális finanszírozástól a mezőgazdaságig és a kutatásig. Az OLAF vizsgálatai valamennyi uniós országra és harmadik országokra is kiterjedtek.

A vámügy terén az OLAF az árutovábbítási eljárásokkal való visszaélésre, a dömpingellenes vámok kijátszására, az áruk származásával kapcsolatos csalásra és az áruk alulértékelésére irányuló kísérleteket tárt fel. Az OLAF továbbá együttműködött partnereivel a következőkkel való illegális kereskedelem megállítása érdekében: hamisított gyógyszerek, félmillió hamisított és potenciálisan veszélyes játék, 6 millió liter illegális bor, sör és szeszes ital, több ezer tonna illegális hulladék. 2023-ban az ENSZ és a Vámigazgatások Világszervezete nemzetközi díjban részesítette az OLAF-ot az éghajlatot károsító F-gázok illegális kereskedelme elleni küzdelem érdekében végzett munkájának elismeréseként.

Emellett az OLAF tavaly 44 vizsgálatot zárt le az uniós intézmények személyzetének vagy tagjainak szabálytalan magatartásával kapcsolatban. Ezek a vizsgálatok biztosítják, hogy – az uniós polgárok jogos elvárásainak megfelelően – mindenkinek a legszigorúbb magatartási normák szerint kell eljárnia, és segítik megvédeni általában véve az EU hírnevét.

Az OLAF szorosan együttműködik más partner uniós szervezetekkel, az EU-ban és harmadik országokban működő nemzeti hatóságokkal, valamint nemzetközi szervezetekkel. Az összefüggések felismerése kulcsfontosságú, mivel a csalás az országhatároktól és joghatóságoktól függetlenül terjed. Az OLAF partnerhálózata eléri a világ minden szegletét, és minden évben bővül – 2023-ban új megállapodásokat írt alá az USA és Ukrajna hatóságaival, valamint a Világbank-csoporttal.

A 2023. évi OLAF-jelentés – teljes interaktív és rövid változatban is – elérhető az OLAF honlapján.

Az OLAF küldetése, megbízatása és hatáskörei:
Az OLAF küldetése az uniós forrásokat érintő csalások felderítése, kivizsgálása és megfékezése.

Az OLAF a következők útján teljesíti küldetését:
•    az uniós alapokat érintő csalással és korrupcióval kapcsolatos független vizsgálatok lefolytatása annak érdekében, hogy az uniós adófizetők pénze az európai munkahelyteremtést és növekedést ösztönző projektekhez jusson,
•    hozzájárulás a polgárok uniós intézményekbe vetett bizalmának erősítéséhez az uniós intézmények személyzete és tagjai által elkövetett súlyos kötelességszegések kivizsgálása révén,
•    a csalás elleni határozott uniós szakpolitika kialakítása.

Független vizsgálati feladatkörében az OLAF a következők vonatkozásában vizsgálhatja az EU pénzügyi érdekeit érintő csalással, korrupcióval és egyéb bűncselekményekkel kapcsolatos ügyeket:
•    valamennyi uniós kiadás: a főbb kiadási kategóriákat a strukturális alapok, a mezőgazdasági és vidékfejlesztési alapok, a közvetlen kiadások és a külső segélyek képezik,
•    az uniós bevételek egyes területei, elsősorban a vámok,
•    az uniós intézmények személyzete és tagjai által elkövetett súlyos kötelességszegés gyanúja.

Miután az OLAF befejezte vizsgálatát, az illetékes uniós és nemzeti hatóságok feladata, hogy megvizsgálják az OLAF ajánlásait, és döntsenek a következő lépésekről. Minden érintett személyt ártatlannak kell tekinteni mindaddig, amíg bűnösségét valamely illetékes nemzeti vagy uniós bíróság meg nem állapította.
 

További részletek:

Kirill GELMI
szóvivő
Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF)
Telefon: +32(0)2 29-88146  
E-mail: olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu)
https://anti-fraud.ec.europa.eu
X: @EUAntiFraud
LinkedIn: European Anti-Fraud Office (OLAF)

Theresa ZAHRA
helyettes szóvivő
Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF)
Telefon: +32 (0)2 29-57270   
E-mail: olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu)
https://anti-fraud.ec.europa.eu
X: @EUAntiFraud
LinkedIn: European Anti-Fraud Office (OLAF)

Leírás

Közzététel dátuma
2024. június 18.
Szerző
Európai Csalás Elleni Hivatal
News type
  • OLAF press release