Põhisisu juurde
European Anti-Fraud Office
Teata pettusest
Pressiteade10. september 2020Euroopa Pettustevastane Amet4 min lugemist

OLAF aastal 2019: uurimised peatavad piiriülesed ja sektoriülesed pettused

10/09/2020

PRESSITEADE nr 25/2020

PDF version (364.98 KB)

2019. aastal möödus 20 aastat Euroopa Pettustevastase Ameti (OLAF) loomisest. Nagu näitab OLAFi 2019. aasta aruanne, on amet teinud kõvasti tööd, et uurida üha keerukamaid piiriüleseid petuskeeme seoses humanitaarabi ja keskkonna ning ka põllumajandus- ja regionaalarengufondidega ja need peatada. OLAF on saavutanud suurt edu ELi eelarve ja Euroopa kodanike kaitsmisel paljudes valdkondades alates korruptsiooni avastamisest kuni salakaubanduse ja võltsitud toodetega kauplemise peatamiseni.

„Avastada, kaitsta, uurida: OLAF on 20 aastat kasutanud oma ainulaadseid eksperditeadmisi ELi hüvanguks, tagades maksumaksjate raha nõuetekohase kasutamise ning võideldes pettuste, korruptsiooni, salakaubaveo ja võltsimise vastu. Me peame sammu pettuste arengusuundumustega ja kohandume pidevalt muutuvate pettusemustritega, mille eesmärk on saada osa rahast, mida Euroopa annab oma prioriteetide saavutamiseks. OLAFi edu on Euroopa jaoks väga oluline ja võimas relv petturite vastu, kes jahivad 2021.–2027. aasta eelarvet, milles on eraldatud 1,8 triljonit eurot Euroopa taastumiseks COVID-19 pandeemia tagajärgedest. Viimastel aastatel oleme juba täheldanud kasvutrendi pettustes, mis on seotud keskkonna- ja jätkusuutlike projektide jaoks mõeldud ELi rahalistele vahenditega. Meie aastaaruande teemapeatükk näitab OLAFi kasvavat tegevust keskkonnapettuste vastu võitlemisel. See teema on eriti ajakohane, kuna roheline kokkulepe on ELi taastusmeetmete oluline osa," ütles OLAFi peadirektor Ville Itälä.

OLAFi 2019. aasta uurimistegevus arvudes:

•    OLAF teostas 181 juurdlust ja esitas asjaomastele riiklikele ja ELi ametiasutustele 254 soovitust;
•    OLAF soovitas ELi eelarvesse tagasi nõuda 485 miljonit eurot;
•    OLAF algatas 223 uut juurdlust.

Pettustevastaste juurdluste arengusuunad:

Aruandes tuuakse välja peamised suundumused, mis 2019. aastal ilmnesid või jätkusid:

•    ebaseaduslikud kokkulepped ja manipulatsioonid hankemenetlustes;
•    piiriülesed skeemid, mis teevad pettuste avastamise raskemaks;
•    sagedased pettuskatsed seoses projektidega kolmandates riikides;
•    sagedased pettuskatsed seoses teadusuuringute rahastamisega;
•    salakaubavedu ja võltsimine keerukate piiriülesete võrgustike kaudu.

Keerukad piiriülesed petuskeemid

Täna avaldatud aruanne näitab, et OLAFi 2019. aastal teostatud juurdluste käigus avastati väga erinevaid petuskeeme. Näiteks soovitati nõuda tagasi 3,3 miljonit eurot pärast seda, kui OLAF oli edukalt paljastanud keerulise katse manipuleerida Euroopa Regionaalarengu Fondist rahastatud hankemenetlust kudumismasinate ostmiseks. Ostjad ja tarnijad olid nelja erineva ELi rahastatud projekti puhul kokku leppinud, et müüvad ja ostavad masinaid ülepaisutatud hinnaga, saavad nii raha ELi fondidest ja pesevad selle seejärel puhtaks. 2019. aastal lõpetas OLAF juurdluse soovitusega nõuda tagasi peaaegu 1,5 miljonit eurot, mis oli mõeldud hädaabi andmiseks Süüria konfliktist mõjutatud tsiviilelanikele, mille aga omastasid keeruka petuskeemi kaudu vabaühenduse endised töötajad.

Pettus, mis kahjustab keskkonda

Kuna säästev areng, võitlus kliimamuutuse vastu ja keskkonnakaitse on Euroopa Liidu peamised prioriteedid, on petturid valmis ära kasutama kõiki võimalusi. OLAFi juurdlused on üha enam keskendunud keskkonnaprojektide või keskkonnamõjuga projektidega seotud pettustele. Näiteks nn Dieselgate’iga seoses avastas OLAF, kuidas sõidukite heitkoguste vähendamise teadusuuringuteks ette nähtud ELi raha kasutati hoopis kurikuulsa katkestusseadmega mootori väljatöötamiseks, millega hoiti kõrvale ELi heitkoguste eeskirjadest. Kogu 2019. aasta jooksul on OLAF uurinud ohustatud liikidega kauplemist ning ebaseaduslikku metsaraiet ja puidu importi ELi, mis pärines mõnikord kaitsealustest metsadest. Nad on paljastanud biodiislikütuse ebaseadusliku rahvusvahelise kaubanduse skeeme, metsatulekahjude avastamise fondidega seotud pettusi ning mitmeid veemajanduse ja jäätmekäitlusega seotud pettusi. Üks 2019. aastal lõpetatud juhtum oli seotud keskkonnasertifikaatide võltsimisega, et saada ELi rahastust.

Tubaka salakaubavedu

Eelmisel aastal aitas OLAF liikmesriikide ametiasutustel konfiskeerida rohkem kui 251,4 miljonit salasigaretti. 2019. aastal viis OLAF lõpule ka rea juurdlusi seoses ühte ELi liikmesriiki saabunud kahtlaste vesipiibutubaka saadetistega. Selle tõttu jäi hinnanguliselt saamata 14 miljonit eurot tulu, mis muutis vesipiibutubaka salakaubaveo smugeldajate jaoks väga tulusaks. 

Koostöö partneritega ja pettuste vastu võitlemise vahendite täiustamine

OLAF jätkab panustamist koostöösse nii ELi liikmesriikide ametiasutuste kui ka rahvusvaheliste partneritega. Näiteks konfiskeeriti OLAFi jälitusteabele tugineva operatsiooni käigus, mida toetas Hispaania toll ja milles tegid koostööd ka Colombia ja Mehhiko ametiasutused, 400 tonni Hiinast pärit võltsitud šampooni, millest piisanuks mitme ujumisbasseini täitmiseks. Seda silmas pidades töötas OLAF 2019. aastal välja mitu uut kokkulepet rahvusvaheliste organisatsioonide ning ELi ja kolmandate riikide ametiasutustega. Allkirjastati halduskoostööleping Euroopa Kontrollikojaga. Pettuste ärahoidmine oli OLAFi jaoks jätkuvalt võtmetähtsusega. OLAF püüab tagada, et uus ELi eelarve oleks petturite eest kaitstud ning tal on pettuste ärahoidmises jätkuvalt juhtiv roll. OLAFil oli suur tähtsus komisjoni uue pettustevastase võitluse strateegia vastuvõtmisel 2019. aasta aprillis. 

Link aruande täistekstile on siin.

OLAFi ülesanded, volitused ja pädevus:
OLAFi ülesanne on avastada ja uurida ELi vahenditega seotud pettusi ning need peatada.

Oma ülesande täitmiseks OLAF:
•    uurib sõltumatult ELi vahenditega seotud pettuse- ja korruptsioonijuhtumeid, et tagada ELi maksumaksjate raha jõudmine projektideni, millega luuakse Euroopas töökohti ja majanduskasvu;
•    aitab tugevdada kodanike usaldust ELi institutsioonide vastu, uurides ELi institutsioonide töötajate ja liikmete raskeid üleastumisi;
•    töötab välja ELi pettusevastase strateegia.

Sõltumatu uurimistegevuse raames võib OLAF uurida juhtumeid, mis on seotud pettuse, korruptsiooni ja muude rikkumistega, mis mõjutavad ELi finantshuve ja puudutavad:
•    kõiki ELi kulutusi: peamised kulukategooriad on struktuurifondid, põllumajanduspoliitika ja maaelu
arengu toetamise vahendid, otsekulutused ja välisabi;
•    teatavaid ELi tulusid, peamiselt tollimakse;
•    kahtlusi ELi institutsioonide töötajate ja liikmete raskete üleastumiste kohta.

Lisateave:

Jana CAPPELLO
pressiesindaja     
Euroopa Pettustevastane Amet (OLAF) 
Telefon: +32(0)2 29-85549
E-post: olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu) 
http://ec.europa.eu/anti-fraud
Twitter: @OLAFPress

Chris JONES
pressiesindaja asetäitja 
Euroopa Pettustevastane Amet (OLAF)
Telefon: +32(0)2 29-91606
E-post:olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu)
http://ec.europa.eu/anti-fraud
Twitter: @OLAFPress

Üksikasjad

Avaldamiskuupäev
10. september 2020
Autor
Euroopa Pettustevastane Amet
News type
  • OLAF press release