Направо към основното съдържание
European Anti-Fraud Office
Съобщете за измама
Прес комюнике10 Септември 2020 г.Европейска служба за борба с измамитеВреме за четене 1 мин

OLAF през 2019 г.: разследвания спират трансгранични измами в различни сектори

10/09/2020

СЪОБЩЕНИЕ ЗА МЕДИИТЕ № 25/2020

PDF version (385.9 KB)

2019 г. беляза 20 години от създаването на Европейската служба за борба с измамите (OLAF). Както показва докладът на OLAF за 2019 г., Службата работи усилено за разследване и преустановяване на все по-сложни трансгранични схеми за измами, засягащи хуманитарната помощ, околната среда, фондовете за селското стопанство и регионалното развитие. Като се започне от разкриването на случаи на корупция и се стигне до спирането на контрабандата и фалшифицирането на продукти, OLAF даде сериозен принос за защитата на бюджета на ЕС и на европейските граждани в много области.

„Откриване, защита, разследване: в продължение на 20 години OLAF използва уникалния си експертен опит в полза на ЕС, като гарантира, че парите на данъкоплатците се изразходват правилно и води борба с измамите, корупцията, контрабандата и фалшифицирането. Следим тенденциите при измамите и адаптираме работата си към непрестанно променящите се модели на измами, целящи възползване от средствата, които Европа предоставя за постигане на своите приоритети. Успехите на OLAF са изключително важен актив за Европа в момент, в който извършващите измами насочват вниманието си към бюджета за 2021—2027 г. с неговите 1,8 трилиона евро, предназначени да задвижват възстановяването на Европа от последиците от пандемията на COVID-19. През последните години вече наблюдаваме тенденция на ръст на измамите, свързани със средства на ЕС за проекти в областта на околната среда и устойчиви проекти. Специалната тематична глава в нашия годишен доклад свидетелства за увеличаващата се дейност на OLAF за борба с измамите в областта на околната среда. Това е особено навременно, тъй като Зеленият пакт е ключова част от усилията на ЕС за възстановяване“, заяви генералният директор на OLAF Ville Itälä.

Резултатите от разследванията на OLAF за 2019 г. в цифри:

•    OLAF е приключила 181 разследвания и е отправила 254 препоръки към съответните национални органи и органи на ЕС;
•    Службата е препоръчала възстановяването на над 485 милиона евро в бюджета на ЕС;
•    Тя е започнала 223 нови разследвания.

Тенденции в разследванията на измами:

В доклада се посочват основните нови или запазили се през 2019 г. тенденции:

•    тайни споразумения и манипулиране на обществени поръчки;
•    трансгранични схеми, чиито разкриване е по-трудно;
•    често цел са проекти в трети държави;
•    продължава да е цел финансирането за научни изследвания;
•    контрабанда и фалшифициране в сложни трансгранични мрежи.

Сложни трансгранични схеми за измама

Публикуваният днес доклад свидетелства за голямото разнообразие на схеми за измами, разкрити при приключилите през 2019 г. разследвания на OLAF. Така например беше препоръчано връщането на 3,3 милиона евро, след като OLAF успешно разкри сложен опит за опорочаване на обществена поръчка и тръжна процедура за закупуването на плетачни машини, финансирани от Европейския фонд за регионално развитие. Купувачи и доставчици са действали в съглашателство по четири различни проекта, финансирани от ЕС, с цел да продават и закупуват машини на завишени цени и да отклонят средства на ЕС, които след това да изперат. Също през 2019 г. OLAF приключи разследване с препоръка за връщането на близо 1,5 милиона евро, предназначени за осигуряване на спешна помощ за цивилното население, засегнато от конфликта в Сирия, които вместо това са били присвоени от бивши служители на НПО чрез сложна схема за измами.

Измами във вреда на околната среда

Тъй като устойчивото развитие, борбата с изменението на климата и опазването на околната среда са основни приоритети за Европейския съюз, измамниците са готови да използват всяка възможност. Разследванията на OLAF все по-често се съсредоточават върху измами, свързани с екологични проекти или проекти с въздействие върху околната среда. В рамките на т.нар. „Дизелгейт“ например OLAF разкри по какъв начин средства на ЕС, предназначени за научни изследвания, насочени към намаляване на емисиите от превозни средства, са използвани за разработването на двигател, на който е инсталирано нашумялото измервателно-коригиращо устройство, с което се заобикалят правилата на ЕС за емисиите. През цялата 2019 г. чрез разследвания на OLAF се противодейства на търговията със застрашени видове и на незаконната сеч и вноса в ЕС на дървесина и дървен материал, понякога произхождащи от защитени гори. В рамките на тези разследвания бяха разкрити международни схеми за търговия с незаконен биодизел, измами, насочени срещу фондове за откриване на горски пожари, и няколко случая, съсредоточени върху управлението на водите и отпадъците. Един от случаите, приключени през 2019 г., е свързан с фалшифицирането на характеристики за екосъобразност с цел получаване на финансиране от ЕС.

Контрабанда с тютюневи изделия

През миналата година OLAF помогна на националните органи да конфискуват над 251,4 милиона контрабандни цигари. През 2019 г. OLAF приключи също така редица разследвания на подозрителни пратки с тютюн за наргиле, влезли в държава — членка на ЕС. Свързаната със случая загуба на приходи се оценява на около 14 милиона евро, което прави контрабандата с тютюн за наргиле много доходоносен бизнес за трафикантите. 

Работа с партньорите и подобряване на инструментите за борба с измамите

OLAF продължава да инвестира в сътрудничеството както с националните органи на държавите — членки на ЕС, така и с международните партньори. Операция, стъпваща на разузнавателни сведения на OLAF и осъществена с подкрепата на испанските митници и в сътрудничество с колумбийските и мексиканските органи, доведе до конфискуването на 400 тона фалшифициран шампоан с произход от Китай — достатъчно да бъдат напълнени няколко плувни басейна. В този дух през 2019 г. OLAF работи по редица нови договорености с международни органи и национални органи на държави от ЕС и държави извън ЕС. Подписано бе споразумение за административно сътрудничество с Европейската сметна палата. Предотвратяването на измами продължава да бъде ключов приоритет OLAF — и Службата все още заема водещо място в предотвратяването на измами, като се стреми да гарантира, че новият бюджет на ЕС е защитен от измамници. OLAF способства за приемането на новата стратегия за борба с измамите на Комисията през април 2019 г. 

За достъп до пълния текст на доклада щракнете тук.

Мисия, мандат и правомощия на OLAF:
Мисията на OLAF е да разкрива, разследва и прекратява измами със средства на ЕС.

OLAF изпълнява своята мисия, като:
•    извършва независими разследвания на измами и корупция, свързани със средства на ЕС, така че да се гарантира, че всички пари на данъкоплатците в ЕС достигат до проекти, които могат да създават работни места и растеж в Европа;
•    допринася за укрепване на доверието на гражданите в институциите на ЕС посредством разследване на случаите на сериозни нарушения от страна на служители на ЕС и членове на институциите на Съюза;
•    разработва адекватна политика за борба с измамите.

Изпълнявайки своята функция за извършване на независими разследвания, OLAF може да провежда разследвания на измами, корупция и други нарушения, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз и свързани със:
•    всички разходи на ЕС: основните категории разходи са структурните фондове, фондовете за политиката в областта на селското стопанство и за развитието
на селските райони, преките разходи и външната помощ;
•    някои видове приходи на ЕС, основно от мита;
•    съмнения за сериозни нарушения от страна на служители на ЕС и членове на европейските институции.


За повече информация: 

Jana CAPPELLO
Говорител 
Европейска служба за борба с измамите (OLAF)
Телефон: +32(0)2 29-85549
Електронна поща: olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu) 
http://ec.europa.eu/anti-fraud
Twitter: @OLAFPress

Chris JONES
Заместник-говорител 
Европейска служба за борба с измамите (OLAF)
Телефон: +32(0)2 29-91606
Електронна поща: olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu)
http://ec.europa.eu/anti-fraud
Twitter: @OLAFPress

Данни

Дата на публикуване
10 Септември 2020 г.
Автор
Европейска служба за борба с измамите
News type
  • OLAF press release