Na czym polega misja OLAF-u
Z budżetu Unii Europejskiej finansowane są różne programy i projekty, których celem jest podniesienie poziomu życia obywateli mieszkających w UE i poza nią. Niewłaściwe wykorzystanie środków finansowych z budżetu UE lub uchylanie się od płacenia podatków, ceł i innych należności, które zasilają budżet UE, bezpośrednio godzi w interesy obywateli Europy i całej Unii.
OLAF wypełnia swoją misję przez:
- prowadzenie niezależnych dochodzeń w sprawie nadużyć finansowych i korupcji związanych z funduszami UE, aby zagwarantować, że pieniądze unijnych podatników zostaną przekazane na projekty, które pomogą tworzyć miejsca pracy i będą sprzyjać wzrostowi gospodarczemu w Europie
- budowanie wśród obywateli zaufania do instytucji UE dzięki prowadzeniu dochodzeń w sprawie poważnych uchybień ze strony urzędników UE i członków instytucji UE
- tworzenie solidnej polityki UE w zakresie zwalczania nadużyć finansowych.
Sprawy, w jakich OLAF może prowadzić dochodzenia
OLAF może prowadzić dochodzenia w sprawach dotyczących nadużyć finansowych, korupcji i innych przestępstw godzących w interesy finansowe UE w odniesieniu do:
- wszystkich wydatków UE: główne kategorie wydatków to fundusze strukturalne, polityka rolna i fundusze na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, wydatki bezpośrednie i pomoc zewnętrzna
- niektórych obszarów dochodów UE, głównie opłat celnych
- podejrzeń poważnych uchybień ze strony urzędników UE i członków instytucji UE.
Etapy dochodzenia prowadzonego przez OLAF
OLAF otrzymuje z różnych źródeł informacje o domniemanych nadużyciach i nieprawidłowościach. W większości przypadków informacje te są wynikiem kontroli przeprowadzanych przez jednostki odpowiedzialne za zarządzanie funduszami UE w ramach instytucji europejskich lub w państwach członkowskich.
Wszystkie podejrzenia trafiające do OLAF-u podlegają wstępnej ocenie, która pozwala stwierdzić, czy dany zarzut kwalifikuje się do rozpatrzenia przez urząd i spełnia kryteria niezbędne do wszczęcia dochodzenia.
Dochodzenia mogą obejmować wywiady oraz inspekcje w siedzibach podmiotów i należą do jednej z trzech następujących kategorii:
- Dochodzenia wewnętrzne – są to dochodzenia administracyjne prowadzone w instytucjach i organach UE w celu wykrycia nadużyć finansowych, korupcji i wszelkich innych uchybień narażających na szkodę interesy finansowe Unii Europejskiej, łącznie z poważnymi zdarzeniami związanymi z wypełnianiem obowiązków służbowych przez personel.
- Dochodzenia zewnętrzne – są to dochodzenia administracyjne prowadzone poza instytucjami i organami UE mające na celu wykrycie nadużyć lub innych nieprawidłowości popełnionych przez osoby fizyczne lub prawne. Sprawy są klasyfikowane jako dochodzenia zewnętrzne, kiedy większość prac dochodzeniowych prowadzą służby OLAF-u.
- Sprawy koordynowane – OLAF ma również swój wkład w dochodzenia prowadzone przez organy krajowe lub inne unijne departamenty, ponieważ ułatwia im gromadzenie i wymianę informacji oraz kontaktów.
Po zamknięciu dochodzenia OLAF kieruje do instytucji UE oraz urzędów krajowych zalecenia dotyczące działań, jakie należy podjąć. Te działania to zazwyczaj: wszczęcie dochodzenia, odzyskiwanie środków finansowych i inne środki dyscyplinarne i administracyjne. Później urząd monitoruje realizację tych zaleceń.
Instrukcje OLAF-u dla pracowników dotyczące postępowań dochodzeniowych
Plan zarządzania na rok 2024
Plan strategiczny na lata 2020-2024
Roczne sprawozdanie z działalności za 2023 r.