Pereiti prie pagrindinio turinio
European Anti-Fraud Office
Pranešimas apie sukčiavimą
Pranešimas spaudai2015 m. birželio 2 d.Europos kovos su sukčiavimu tarnybaSkaitymo laikas: 4 min

OLAF 2014 m. – aktyvi tiriamoji veikla davė apčiuopiamų rezultatų ES mokesčių mokėtojams

02/06/2015

PRANEŠIMAS SPAUDAI Nr. 7/2015
02.06.2015
PDF version 

2014 m. Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) kovoje su sukčiavimu visoje Europoje pasiekė puikių rezultatų. OLAF užbaigė daug tyrimų ir kartu dar sutrumpino jų bendrą trukmę. Jos priimtų rekomendacijų skaičius yra rekordiškas per daugiau kaip penkerius metus. Tarnyba rekomendavo susigrąžinti 901 mln. EUR. Jie turėtų būti palaipsniui grąžinti į ES biudžetą ir naudojami kitiems projektams finansuoti. Šiandien paskelbti 2014 m. rezultatai patvirtina, kad pastaraisiais metais OLAF dirba vis našiau, ir tai duoda apčiuopiamos naudos ES mokesčių mokėtojams.

„OLAF uždavinys – nustatyti, ištirti ir nutraukti sukčiavimo naudojant ES lėšas atvejus. Darbo rezultatai – akivaizdūs. Užtikriname, kad ES mokesčių mokėtojų pinigai būtų naudojami tiems tikslams, kuriems jie buvo numatyti – darbo vietoms Europoje kurti ir jos ekonomikos augimui skatinti, – šiandien spaudos konferencijoje sakė OLAF generalinis direktorius Giovannis Kessleris. – Mūsų 2014 m. tiriamosios veiklos rezultatai patvirtina, kad, kaip OLAF ir pranešė, pernai dirbome labai aktyviai. Daugiausia dėmesio skyrėme toms byloms, kuriose mūsų intervencijos reikia labiausiai ir ji turi pridėtinę vertę – sudėtingiems tyrimams tokiose srityse kaip struktūriniai fondai, muitinė, kontrabanda, prekyba ir išorės pagalba. Ištyrę šias bylas padėsime į ES biudžetą sugrąžinti dideles sumas.“

Svarbiausi 2014 m. OLAF tiriamosios veiklos rezultatai

  • OLAF gavo 1471 pranešimą apie galimą sukčiavimą – daugiausia per visą savo veiklos istoriją. Šis didesnis informacijos srautas nebūtinai reiškia, kad Europoje sukčiauta daugiau, – jis rodo, kad padidėjo piliečių, institucijų ir kitų partnerių pasitikėjimas OLAF tyrimo pajėgumais.
  • Nors pranešimų pagausėjo, OLAF gautus įtarimus ir toliau pavykdavo įvertinti per trumpą laiką – vidutiniškai 2 mėnesius – prieš priimant sprendimą, ar konkretų atvejį reikia tirti toliau. Per pastaruosius trejus metus atrankos etapo trukmę OLAF sutrumpino 70 proc., palyginti su ankstesniais metais.
  • OLAF pradėjo labai daug tyrimų – 234. Tai sutampa su pastarųjų trejų metų, kuomet OLAF iš esmės padidino tyrimo pajėgumus, tendencija. Dabar OLAF pradeda vidutiniškai 60 proc. daugiau tyrimų nei prieš reorganizaciją 2012 m.
  • 250 tyrimų buvo baigti. Vidutinė tyrimo trukmė sumažėjo iki 21 mėnesio. Tai trumpiausia vidutinė trukmė per pastaruosius penkerius metus. OLAF atliekant tyrimus veiksmingiau, didėja tikimybė, kad jų rezultatai bus jaučiami praktiškai. Šiais metais, atsiliepdama į suinteresuotųjų šalių susidomėjimą, OLAF duomenis apie užbaigtus tyrimus pateikė pagal valstybes nares ir institucijas.
  • 2014 m. OLAF pateikė 397 rekomendacijas dėl finansinių, teisminių, administracinių ar drausminių priemonių, kurių turi imtis kompetentingos valdžios institucijos. Tai didžiausias rekomendacijų skaičius per penkerius metus.
  • 2014 m. OLAF taip pat rekomendavo į ES biudžetą sugrąžinti per penkerius metus daugiausiai lėšų – 901 mln. EUR. Šie pinigai turėtų būti palaipsniui grąžinti į ES biudžetą ir naudojami kitiems projektams finansuoti.

OLAF prisideda prie ES kovos su sukčiavimu politikos

Nors tyrimo funkciją OLAF atlieka visiškai nepriklausomai, ji aktyviai prisideda prie Europos Komisijos teisėkūros iniciatyvų, susijusių su ES finansinių interesų apsauga nuo sukčiavimo ir korupcijos. 2014 m. OLAF prisidėjo prie derybų dėl Europos prokuratūros įsteigimo, taip pat dėl ES finansinių interesų apsaugos direktyvos ir teisės aktų, kuriais stiprinamas veiksmingas muitinių bendradarbiavimas.

OLAF taip pat sudarė administracinius susitarimus su keliomis ES institucijomis ir kitais partneriais, pavyzdžiui, Europos Komisija, Europos išorės veiksmų tarnyba, Pasaulio banku, JT vystymo programos administracija, JT vidaus priežiūros paslaugų tarnyba ir Pasauliniu kovos su AIDS ir maliarija fondu. Tokie susitarimai padės OLAF greičiau, paprasčiau ir skaidriau bendradarbiauti ir keistis informacija su šiomis įstaigomis ir stiprins bendrą kovą su sukčiavimu ir korupcija, dažnai peržengiančia valstybių sienas.

Visą ataskaitą rasite čia .

OLAF uždaviniai, įgaliojimai ir kompetencija:

OLAF uždavinys – nustatyti, ištirti ir nutraukti sukčiavimo naudojant ES lėšas atvejus.

OLAF savo uždavinius vykdo:
• atlikdama nepriklausomus su ES lėšomis susijusio sukčiavimo ir korupcijos atvejų tyrimus, kad užtikrintų, jog visi ES mokesčių mokėtojų pinigai naudojami projektams, galintiems paskatinti darbo vietų kūrimą Europoje ir jos ekonomikos augimą;
• tirdama sunkius ES tarnybų darbuotojų ir ES institucijų narių nusižengimus ir taip padėdama stiprinti piliečių pasitikėjimą ES institucijomis;
• formuodama patikimą ES kovos su sukčiavimu politiką.

Vykdydama nepriklausomą tiriamąją funkciją OLAF gali, kilus įtarimams dėl sukčiavimo, korupcijos ir kitų nusikaltimų, turinčių įtakos ES finansiniams interesams, tirti atvejus, susijusius su:
• visomis ES išlaidomis; pagrindinės išlaidų kategorijos yra struktūriniai fondai, žemės ūkio ir kaimo plėtros fondai, tiesioginės išlaidos ir išorės pagalba;
• kai kurių sričių ES pajamomis, daugiausia muitais;
• įtarimais dėl ES tarnybų darbuotojų ir ES institucijų narių rimtų nusižengimų.

Daugiau informacijos:
Alina BUREA 
Atstovė spaudai 
Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF)
Tel.: +32 2 295 73 36
El. paštas: olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu)
http://ec.europa.eu/anti_fraud

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2015 m. birželio 2 d.
Autorius
Europos kovos su sukčiavimu tarnyba
News type
  • OLAF press release