Pereiti prie pagrindinio turinio
European Anti-Fraud Office
Pranešimas apie sukčiavimą
Pranešimas spaudai2019 m. rugsėjo 3 d.Europos kovos su sukčiavimu tarnyba

OLAF 2018 m. – didelio masto tyrimais suardytos tarpvalstybinio sukčiavimo schemos ir užkirstas kelias organizuotam nusikalstamumui

03/09/2019

PRANEŠIMAS SPAUDAI Nr. 07/2019

PDF version (204.36 KB)

Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) ir 2018 m. pasiekė gerų rezultatų: ji vykdė tyrimus sutelkdama pastangas į tas sritis, kuriose pridėtinė vertė Europos piliečiams didžiausia, t. y. nagrinėjo sudėtingus tarpvalstybinius atvejus, kurių nacionalinės valdžios institucijos nebūtų galėjusios išspręsti vienos. OLAF turi unikalią patirtį, ir jos aukštos kvalifikacijos tyrėjai, teismo ekspertai ir analitikai padėjo tarnybai išspręsti net painiausias bylas ir sukliudyti organizuotiems nusikaltėliams savintis ES lėšas struktūrinių fondų, muitinės, tiesioginių išlaidų bei kitose srityse.

„OLAF rezultatai rodo, kad mūsų darbas labai svarbus. Saugome ne tik ES finansinius interesus, bet ir Europos piliečių sveikatą ir gerovę“, – sakė OLAF generalinis direktorius Ville Itälä.

2018 m. OLAF tiriamosios veiklos rezultatai skaičiais:

  • OLAF užbaigė 167 tyrimus ir pateikė 256 rekomendacijas atitinkamoms nacionalinėms ir ES institucijoms;
  • OLAF rekomendavo susigrąžinti į ES biudžetą 371 mln. EUR.
  • OLAF ekspertams atlikus 1 259 preliminarias analizes, OLAF pradėjo 219 naujų tyrimų.

Kovos su sukčiavimu tyrimų tendencijos:

Dirbdama tarpvalstybiniu mastu OLAF gali aiškiai stebėti, kaip visoje Europoje kinta sukčiavimo pobūdis. Todėl pasinaudodama proga OLAF pateikia kai kurių ryškiausių tendencijų, nustatytų atliekant tyrimus, analizę:

  • siekiant gauti ES lėšų steigiamos netikros įmonės ir maskuojami tariami verslo sandoriai;
  • sukčiaujama neva populiarinant žemės ūkio produktus, o pinigai dažnai plaunami per trečiąsias šalis;
  • siekiant išvengti muitų kuriamos tarpvalstybinės nusikalstamos schemos.

OLAF saugo ES lėšas nuo organizuotų nusikaltėlių

Šių metų ataskaitoje pagrindinis dėmesys skiriamas būdams, kuriais Europos kovos su sukčiavimu tarnyba niekais paverčia organizuotų nusikaltėlių užmačias gvieštis ES lėšų. Susidūrus su sudėtinga sukčiavimo veikla, kuriai diriguoja puikiai organizuoti nusikaltėliai, reikia didelės patirties. OLAF tyrėjai yra ne tik atsidavę savo darbui, bet ir turi daugiametę patirtį. Tai jiems padeda greitai įžvelgti sukčiavimo modelius ir pritaikyti žinias siekiant greičiau išspręsti bylas ir rasti naujas sukčiavimo sritis.

Indėlis į ES kovos su sukčiavimu politiką

OLAF ne tik atlieka tiriamąjį darbą, bet ir aktyviai dalyvauja formuojant Europos Sąjungos kovos su sukčiavimu politiką.

2018 m. OLAF padėjo parengti naują Komisijos kovos su sukčiavimu strategiją ir dabar skatins ją įgyvendinti. Strategijoje siūloma intensyviau analizuoti duomenis, kad kovos su sukčiavimu politikos priemonės būtų grindžiamos įrodymais, ir visapusiškiau analizuoti sukčiavimo riziką, kad kovos su sukčiavimu kontrolė būtų kryptingesnė.

Labiau prie kintančių sukčiavimo formų pritaikytos priemonės

2018 m. gegužės mėn. Europos Komisija taip pat patvirtino pasiūlymą iš dalies pakeisti OLAF teisinį pagrindą. Komisija pasiūlė padidinti OLAF pateikiamų įrodymų priimtinumą nacionaliniuose teismuose, suteikti OLAF galimybę susipažinti su banko sąskaitų informacija, palengvinti patikrinimus vietoje ir suteikti tarnybai reikiamų priemonių, kad ji galėtų vykdyti savo įgaliojimus PVM srityje. Šiais pakeitimais siekiama užtikrinti, kad OLAF galėtų veiksmingai dirbti kartu su naująja Europos prokuratūra ir papildyti jos veiklą Europos piliečių labui.

Su visa ataskaita galite susipažinti čia.

OLAF uždaviniai, įgaliojimai ir kompetencija:
OLAF uždaviniai – nustatyti, tirti ir nutraukti sukčiavimą ES lėšomis.

Savo uždavinius OLAF vykdo:
• atlikdama nepriklausomus su ES lėšomis susijusio sukčiavimo ir korupcijos atvejų tyrimus, siekdama užtikrinti, kad visi ES mokesčių mokėtojų pinigai būtų naudojami projektams, galintiems sukurti darbo vietų Europoje ir paskatinti jos ekonomikos augimą;
• tirdama sunkius ES tarnybų darbuotojų ir ES institucijų narių nusižengimus ir taip padėdama didinti piliečių pasitikėjimą ES institucijomis;
• formuodama patikimą ES kovos su sukčiavimu politiką.

Kadangi jos tyrimai nepriklausomi, OLAF gali tirti klastojimo ir korupcijos atvejus ir kitus ES finansiniams interesams kenkiančius nusikaltimus, susijusius su:
• visomis ES išlaidomis – pagrindinės išlaidų kategorijos yra struktūriniai fondai, žemės ūkio politika ir kaimo
plėtros fondai, tiesioginės išlaidos ir išorės pagalba;
• kai kurių sričių ES pajamomis, daugiausiai muitais;
• įtarimais dėl sunkių ES tarnybų darbuotojų ir ES institucijų narių nusižengimų.

Daugiau informacijos gali suteikti:

Jana CAPPELLO     
Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) atstovė spaudai  
Tel. +32 2 29 85549     
E. paštas olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu)  
http://ec.europa.eu/anti_fraud   
Twitter: @OLAFPress

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2019 m. rugsėjo 3 d.
Autorius
Europos kovos su sukčiavimu tarnyba
News type
OLAF press release