Przejdź do treści głównej
European Anti-Fraud Office
Zgłoszenie nadużycia
Komunikat prasowy3 września 2019Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć FinansowychCzas na przeczytanie: 4 min

OLAF w 2018 r.: zakrojone na szeroką skalę dochodzenia kładą kres transgranicznym oszustwom i ograniczają działalność zorganizowanych grup przestępczych

03/09/2019

KOMUNIKAT PRASOWY nr 07/2019

PDF version (366.68 KB)

Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) podtrzymał w 2018 r. wysoką skuteczność w zakresie działalności dochodzeniowej, koncentrując swoje wysiłki na obszarach, w których może przynieść obywatelom europejskim najwyższą wartość dodaną – skomplikowanych, transnarodowych dochodzeniach, których nie mogłyby prowadzić wyłącznie organy krajowe. Czy to w dziedzinie funduszy strukturalnych, należności celnych, czy też wydatków bezpośrednich, wyjątkowe fachowe doświadczenie OLAF-u i jego zespół wysoko wykwalifikowanych śledczych, ekspertów i analityków kryminalistycznych przyczynił się do rozwiązania nawet najtrudniejszych postępowań i powstrzymania zorganizowanych grup przestępczych przed defraudacją środków z budżetu UE.

Wyniki OLAF-u pokazują, że nasza praca ma znaczenie. Chronimy nie tylko interesy finansowe UE, lecz również zdrowie i dobrostan obywateli Unii – powiedział dyrektor generalny OLAF-u Ville Itälä.

Działalność dochodzeniowa OLAF-u w 2018 r. w liczbach:

  • OLAF zakończył 167 dochodzeń oraz wydał 256 zaleceń dla odpowiednich organów państw członkowskich i UE
  • Zalecenia OLAF-u pozwoliły na odzyskanie 371 mln euro do budżetu UE
  • Po przeprowadzeniu przez ekspertów OLAF-u 1259 wstępnych analiz, OLAF wszczął 219 nowych dochodzeń

Tendencje w zakresie nadużyć dotyczących środków finansowych UE

Międzynarodowy wymiar pracy OLAF-u umożliwia mu uzyskanie pełnego obrazu zmieniającego się charakteru nadużyć finansowych w całej Europie. W związku z tym OLAF skorzystał z okazji, by przedstawić analizę niektórych spośród najbardziej uderzających tendencji ujawnionych podczas prowadzonych przez niego dochodzeń:

  • tworzenie fikcyjnych przedsiębiorstw i ukrywanie sfałszowanych transakcji biznesowych w celu uzyskania funduszy UE
  • nadużycia finansowe związane z promocją produktów rolnych przy pomocy pieniędzy pranych w państwach trzecich
  • uchylanie się od opłat celnych organizowane przez międzynarodowe siatki przestępcze

OLAF chroni pieniądze UE przed zorganizowanymi grupami przestępczymi

W tegorocznym sprawozdaniu skupiono się również na metodach, dzięki którym OLAF jest w stanie udaremniać plany zorganizowanych grup przestępczych starających się przywłaszczyć fundusze unijne. Podczas gdy śledczy zmagają się z przypadkami skomplikowanych oszustw popełnianych przez doskonale zorganizowanych przestępców, doświadczenie okazuje się nieocenione. Śledczy OLAF-u nie tylko wykonują swoją pracę z poświęceniem, lecz mają za sobą również wiele lat praktyki. Pomaga im to w szybkim identyfikowaniu wzorców zachowań przestępczych i wykorzystywaniu wiedzy do szybszego rozwiązywania dochodzeń, a także identyfikacji nowych obszarów nadużyć finansowych.

Wkład w realizację polityki UE na rzecz walki z oszustwami

Oprócz prowadzenia działalności dochodzeniowej OLAF odgrywa aktywną rolę w opracowywaniu polityki Unii Europejskiej w zakresie zwalczania nadużyć finansowych.

W 2018 r. OLAF odegrał zasadniczą rolę w opracowaniu nowej strategii Komisji w zakresie zwalczania nadużyć finansowych i będzie teraz nadzorował jej wdrażanie. W strategii tej proponuje się udoskonaloną analizę danych w odniesieniu do opartych na dowodach środków z zakresu polityki zwalczania nadużyć finansowych, a także bardziej kompleksową analizę rodzajów ryzyka nadużyć finansowych, co powinno doprowadzić do lepszego planowania kontroli służących zwalczaniu nadużyć finansowych.

Lepsze narzędzia, dostosowane do zmieniającej się sytuacji w zakresie zwalczania nadużyć finansowych

W maju 2018 r. Komisja Europejska przyjęła również wniosek dotyczący zmiany podstawy prawnej OLAF-u. Komisja zaproponowała zwiększenie zakresu dopuszczalności dowodów OLAF-u w sądach krajowych, umożliwienie OLAF-owi dostępu do rachunków bankowych, ułatwienie kontroli na miejscu oraz dostarczenie Urzędowi niezbędnych narzędzi do wypełnienia jego mandatu w obszarze walki z oszustwami związanymi z podatkiem VAT. Zmiana ta ma na celu zapewnienie, aby OLAF był w stanie sprawnie współpracować z nową Prokuraturą Europejską (EPPO), uzupełniając jej działania z korzyścią dla obywateli Unii.

Pełny tekst sprawozdania znajduje się tutaj.

Misja, mandat i kompetencje OLAF-u:

Misją OLAF-u jest wykrywanie nadużyć dotyczących środków finansowych UE, prowadzenie dochodzeń w takich sprawach i eliminowanie tych nadużyć.

OLAF realizuje swoją misję przez:
• prowadzenie niezależnych dochodzeń w sprawie nadużyć finansowych i korupcji z udziałem funduszy UE, aby zagwarantować, że pieniądze unijnych podatników trafią do projektów, które mogą sprzyjać tworzeniu miejsc pracy i wzrostowi gospodarczemu w Europie;
• przyczynianie się do wzmocnienia zaufania obywateli do instytucji UE dzięki prowadzeniu dochodzeń w sprawie poważnych uchybień ze strony urzędników UE i członków instytucji UE;
• tworzenie solidnej polityki UE w zakresie zwalczania nadużyć finansowych.

W swojej niezależnej działalności dochodzeniowej OLAF może prowadzić dochodzenia w sprawach dotyczących nadużyć finansowych, korupcji i innych przestępstw naruszających interesy finansowe UE w odniesieniu do:
• wszystkich wydatków UE: główne kategorie wydatków to fundusze strukturalne, polityka rolna i fundusze
na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, wydatki bezpośrednie i pomoc zewnętrzna;
• niektórych dochodów UE, głównie należności celnych;
• podejrzeń poważnych uchybień ze strony urzędników UE i członków instytucji UE.

Dodatkowych informacji może udzielić:

Jana CAPPELLO     
Rzecznik, Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF)  
Telefon: +32 2 29 57336      
E-mail: olaf-mediaatec [dot] europa [dot] eu (olaf-media[at]ec[dot]europa[dot]eu)  
https://ec.europa.eu/anti-fraud/home_pl   
Twitter: @OLAFPress 

Informacje szczegółowe

Data publikacji
3 września 2019
Autor
Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych
News type
  • OLAF press release